krátkozrakosť alebo krátkozrakosť u detí

Deti majú často progresívnu formu krátkozrakosti alebo krátkozrakosti, ktoré sa zhoršujú v detstve. Ich videnie je však ľahko opravené okuliarmi a zvyčajne sa stabilizuje vo dvadsiatich rokoch, keď ich oči dokončili rast.

Krátkozrakosť je neschopnosť jasne vidieť objekty na diaľku. U ľudí s krátkozrakosťou je očná guľa zvyčajne o niečo dlhšia ako normálne od prednej strany po chrbát. Svetelné lúče, ktoré vytvárajú obrazy, ktoré vidíte, sa sústreďujú pred, nie priamo na sietnicu, na svetlo citlivú časť oka. Keď sa to stane, objekty na diaľku sa zdajú rozmazané a nejasné.

Progresívna myopia alebo krátkozrakosť je prevažne spôsobená genetikou. Deti zdedia tendenciu rozvíjať stav očí od svojich rodičov. Spôsob, akým človek používa oči, ako je často vykonávanie podrobnej práce alebo práca v blízkej budúcnosti, môže mať tiež vplyv na progresiu krátkozrakosti.

Najčastejšie malé deti s krátkozrakosťou si nesťažujú alebo sa len sťažujú na ťažkosti s videním vecí ďaleko. Krátke dieťa sa môže pohybovať bližšie k objektom, aby bolo jasné. Ak sa zdá, že vaše dieťa má problém vidieť veci na diaľku, dohodnite si schôdzku s očným lekárom.

Deti potrebujú svoje videnie skontrolované po 6 mesiacoch, 3 rokoch a pred prvou triedou. Toto je obzvlášť dôležité, ak existuje rodinná anamnéza progresívnej krátkozrakosti alebo iných očných stavov.

Je stále kontroverzné, či je možné spomaliť progresívnu krátkozrakosť u detí. Niektoré nedávne štúdie naznačujú, že použitie atropínu v kombinácii s bifokálnymi látkami spomaľuje progresiu myopie.

Deti s krátkozrakosťou môžu nosiť okuliare. Môžu tiež začať nosiť kontaktné šošovky, keď sú dostatočne vyzreté, aby sa o ne postarali. Často to závisí od toho, ako sú rodičia v starostlivosti o kontaktné šošovky. Špecialisti na očné zriedka odporúčajú kontaktné šošovky predtým, ako dieťa vstúpi do svojich dospievajúcich.

Porozprávajte sa so svojím očným lekárom a zistite, či môžu kontaktovať vaše dieťa kontaktné šošovky.

Keďže krátkozrakosť je často zdedená, nie je úplne možné ju zabrániť. Existujú však kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste minimalizovali jej vplyv. Uistite sa, že vaše dieťa je vyšetrené včas, najmä ak je v rodinnej anamnéze progresívna krátkozrakosť alebo iné očné podmienky. Ak je to nepríjemné robiť prácu alebo sledovať televíziu zo štandardnej vzdialenosti, vaše dieťa už môže rozvíjať krátkozrakosť a potrebuje očné vyšetrenie.

ZDROJE

Optometrické združenie: “Myopia (krátkozrakosť).”

Mayo Clinic: “Krátkozrakosť”.