liečba neuromyelitídou

Lekári trénovaní v podmienkach mozgu a nervového systému (neurológovia) a iní majú skúsenosti s liečbou ľudí s neuromyelitídou optickou (NMO) a inými neurologickými stavmi.

Neuromyelitis optica sa podobá roztrúsenej skleróze (MS) niekoľkými spôsobmi, ale vyžaduje si rôzne typy liečby.

Neuromyelitída optika sa nedá vyliečiť, ale lekári vám môžu pomôcť zvládnuť váš stav a symptómy. Liečba NMO zahŕňa terapie na zvrátenie nedávnych príznakov a zabránenie budúcim útokom.

Starajte sa o zvrátenie posledných príznakov. V počiatočnom štádiu záchvatu NMO Vám lekár môže podať kortikosteroidové lieky, metylprednizolón (A-metapred, Solu-Medrol), cez žilu do ramena (intravenózne). Budete zvyčajne užívať lieky asi päť dní a potom sa lieky pomaly znižujú počas niekoľkých dní.

Ak kortikosteroidy nepomáhajú, Váš lekár môže odporučiť výmenu plazmy (plazmaferéza). Pri tomto postupe sa z vášho tela odstráni určitá krv a krvné bunky sú mechanicky oddelené od tekutiny (plazmy). Lekári premiešajú krvné bunky náhradným roztokom a vrátia krv do tela.

Lekári môžu tiež pomôcť zvládnuť iné príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť, napríklad bolesť alebo svalové problémy.

Zabránenie budúcim útokom. Lekári vám môžu odporučiť, aby ste užívali nižšiu dávku kortikosteroidov počas dlhého časového obdobia, aby ste predišli budúcim NMO útokom a relapsom.

Váš lekár môže tiež odporučiť užívanie liekov, ktoré potláčajú imunitný systém okrem kortikosteroidov, aby sa zabránilo budúcim NMO útokom. Imunosupresívne lieky, ktoré môžu byť predpísané, zahŕňajú azatioprín (Imuran, Azasan), mykofenolát mofetil (Cellcept) alebo rituximab (Rituxan).