lieky bez liekov a prípravky na zväčšenie objemu, zmäkčovadlá stolice a preháňadlá

Existujú štyri typy výrobkov, ktoré sa používajú na prevenciu alebo liečbu zápchy: objemové látky, zmäkčovadlá stolice, osmotické laxatíva a laxatíva stimulujúce.

Zmäkčovadlá stolice (ako je Colace a Docusate Calcium) zjemňujú stoličku a uľahčujú jej prechod. Zmäkčovače stolice môžu byť najúčinnejšie, ak pijete veľa vody počas dňa.

Osmotické preháňadlá, ako je Fleet Phospho-Soda, mlieko z Magnesia alebo Miralax a neabsorbovateľné cukry (ako laktulóza alebo sorbitol), obsahujú tekutiny v čreve. Tiež čerpajú tekutiny do čreva z iných tkanív a krvných ciev. Táto extra tekutina v črevách robí stoličku mäkšou a ľahšie prechádza. Pri použití tohto typu preháňadla pite veľa vody.

Stimulačné laxatíva (ako sú Correctol, Ex-Lax a Senokot) spôsobujú, že stolica sa rýchlejšie prechádza cez črevá dráždením výstelky čriev. Pravidelné používanie stimulantov preháňadiel sa neodporúča. Stimulačné preháňadlá menia tón a pocit v hrubom čreve a môžete sa stať závislou na používaní preháňadiel po celú dobu, aby ste mali pohyb čriev.

Vezmite si akékoľvek preháňadlo alebo plnivo s dostatkom vody alebo iných kvapalín; Neužívajte laxatíva pravidelne. Zmení tón a pocit v hrubom čreve. A môžete sa stať závislými od ich používania po celú dobu, aby ste mali črevné pohyby. Ak potrebujete pomoc s pravidelným pohybom čriev, použite objemový prostriedok; Pravidelné užívanie preháňadiel môže zmeniť schopnosť vášho tela absorbovať vitamín D a vápnik. To môže viesť k oslabeniu kostí.

Existuje mnoho ďalších spôsobov, ako liečiť zápchu, napríklad pitie väčšieho množstva vody. Ďalšie informácie nájdete v témach Zápcha, vek 12 a staršia a zápcha, vek 11 a mladší.