natazia: použitie, dávkovanie, vedľajšie účinky a varovania

Čo je Natazia?

Natazia sa používa na prevenciu tehotenstva.

Natazia sa používa aj na liečbu ťažkého menštruačného krvácania, ktoré nie je spôsobené žiadnym zdravotným stavom maternice.

Nepoužívajte Nataziu, ak ste tehotná alebo ak ste mali nedávno dieťa.

Dôležitá informácia

Nemali by ste užívať Nataziu, ak máte niektoré z nasledujúcich stavov: nekontrolovaný vysoký krvný tlak, ochorenie srdca, porucha krvného zrážania, problémy s cirkuláciou, problémy s diabetikom očí alebo obličiek, neobvyklé vaginálne krvácanie, ochorenie pečene alebo rakovina pečene, ťažké migréna, ak fajčíte a máte viac ako 35 rokov alebo ak ste niekedy mali rakovinu prsníka alebo maternice, srdcový záchvat, mŕtvicu alebo krvnú zrazeninu.

Užívanie Natazie môže zvýšiť riziko krvných zrazenín, mozgovej príhody alebo srdcového infarktu, najmä ak máte určité iné ochorenia alebo ak máte nadváhu.

Fajčenie môže výrazne zvýšiť riziko krvných zrazenín, mŕtvice alebo srdcového infarktu. Nemali by ste užívať Nataziu, ak fajčíte a máte viac ako 35 rokov.

Chýbanie tablety zvyšuje riziko otehotnenia. Opatrne dodržiavajte pokyny pre “vynechanú dávku”, ak zabudnete užiť Váš liek.

Pred užívaním tohto lieku

Niektoré lieky môžu spôsobiť, že Natazia je menej účinná pri prevencii gravidity, vrátane antibiotík, liekov proti hepatitíde C, liekov proti HIV / AIDS, záchvatov alebo barbiturátových sedatív. Informujte svojho lekára o všetkých ostatných liekoch, ktoré užívate.

Užívanie Natazie môže zvýšiť riziko krvných zrazenín, mŕtvice alebo srdcového infarktu. Ste ešte viac vystavený riziku, ak máte vysoký krvný tlak, cukrovku, vysoký cholesterol alebo máte nadváhu. Vaše riziko mozgovej príhody alebo krvnej zrazeniny je najvyššie počas prvého roku užívania Natazie. Vaše riziko je tiež vysoké, keď znovu začnete užívať tento liek po 4 týždňoch alebo dlhšie.

Fajčenie môže výrazne zvýšiť riziko krvných zrazenín, mŕtvice alebo srdcového infarktu. Riziko zvyšuje vaše staršie a tým viac fajčíte. Nemali by ste užívať Nataziu, ak fajčíte a máte viac ako 35 rokov.

Nepoužívajte, ak ste tehotná. Prestaňte užívať Nataziu a povedzte to svojmu lekárovi, ak otehotniete alebo ak ste stratili dve menštruačné obdobia v rade. Ak ste mali nedávno dieťa, počkajte aspoň 4 týždne pred užívaním tohto lieku.

Nemali by ste užívať Nataziu, ak máte

neošetrený alebo nekontrolovaný vysoký krvný tlak

ochorenie srdca (ochorenie koronárnych artérií, nekontrolovaná porucha srdcovej chlopne, anamnéza srdcového infarktu, mŕtvica alebo krvná zrazenina)

porucha zrážania krvi alebo problémy s cirkuláciou

problémy s očami, obličkami alebo cirkuláciou spôsobenou cukrovkou

anamnéza rakoviny súvisiacej s hormónom, ako je rakovina prsníka alebo maternice

nezvyčajné krvácanie z pošvy, ktoré lekár nevykonal

ochorenia pečene alebo rakoviny pečene

ťažké migrénové bolesti hlavy; alebo

ak fajčíte a máte viac ako 35 rokov.

Aby ste sa uistili, že je Natazia pre Vás bezpečná, povedzte to svojmu lekárovi, ak máte

vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol alebo triglyceridy alebo ak máte nadváhu

história depresie

diabetes, nedostatočná aktivita štítnej žľazy, ochorenie žlčníka

záchvatov alebo epilepsie; alebo

Ako mám užívať Nataziu?

anamnéza žltačky spôsobenej graviditou alebo antikoncepčnými tabletami.

Hormóny v Natazii môžu prechádzať do materského mlieka a môžu poškodiť dojčiace dieťa. Tento liek môže tiež spomaliť produkciu materského mlieka. Nepoužívajte, ak dojčíte dieťa.

Natazia obsahuje kombináciu dienogestu a estradiolu. obsahuje 5 rôznych farieb piluliek. Vezmite si 1 tabletku každý deň v presnom poradí, ktorý je uvedený na blistri. Postupujte podľa šípok na každom rade piluliek v balení. Na prvých 9 dní použite náhradné kontroly pôrodnosti, ako napríklad kondómy alebo spermicíd. Neužívajte dva rôzne druhy antikoncepčných piluliek súčasne.

Ak prechádzate z inej antikoncepčnej pilulky, začnite užívať Nataziu v prvý deň vášho obdobia. Ak ste užívali len pilulky s gestagínom, začnite užívať Nataziu v deň, keď ste užili ďalšiu tabletu.

Ak prechádzate z prvotriedneho implantátu, intrauterinného zariadenia (IUD), vaginálneho krúžku alebo kožného náplasti, začnite užívať Nataziu v deň odstránenia iného zariadenia na kontrolu pôrodnosti. Ak prechádzate z injekcie s kontrolným účinkom, začnite užívať Nataziu v deň, keď ste dostali ďalšiu naplánovanú injekciu.

Informujte svojho lekára, ak máte ťažké krvácanie z prelomu. Môžete mať aj veľmi malé alebo žiadne krvácanie počas Vášho obdobia.

Ak potrebujete operáciu alebo lekárske vyšetrenia alebo ak budete na lôžku odpočívať, možno budete musieť prestať používať tento liek na krátku dobu. Každý lekár alebo chirurg, ktorý vás lieči, by mal vedieť, že používate Nataziu.

Počas užívania Natazie budete pravidelne navštevovať svojho lekára.

Skladujte pri izbovej teplote mimo vlhkosti a tepla.

Dodržujte pokyny pre pacientov, ktoré sú súčasťou vášho lieku. Ak nerozumiete týmto pokynom, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika. Chýbajúce tabletky o viac ako 12 hodín zvyšuje riziko otehotnenia. Zvracanie alebo hnačka do 4 hodín po užití tablety je rovnaká ako chýbanie tejto dávky.

Ak vám chýba jedna tableta

Počas dní 1 až 17 užite zmeškanú tabletku hneď, ako si spomeniete, a potom užite svoju ďalšiu pilulku vo zvyčajnom čase. Používajte náhradné kontroly pôrodnosti po dobu najmenej 9 dní.

Čo sa stane, ak mi chýba dávka?

Počas dní 18 až 24 vyhoďte zvyšok balenia a začnite nový v ten istý deň. Vezmite si tabletku z prvého balenia z nového balenia a potom zoberte jednu tabletu denne v poradí nasmerovanom na balenie. Používajte náhradné kontroly pôrodnosti po dobu najmenej 9 dní.

Čo sa stane, keď predávam?

Počas dní 25 až 28 odoberte zmeškanú tabletku hneď, ako si spomeniete, a potom užite svoju ďalšiu pilulku vo zvyčajnom čase. Nepotrebujete zálohovať antikoncepciu, ak ste počas dní 25 až 28 vynechali jednu tabletku.

Ak vynecháte dve tablety

Čo sa mám vyhnúť pri užívaní Natazie?

Počas dní 1 až 16 preskočte zmeškané tablety a začnite tabletkou, ktorá zodpovedá dňu, kedy si spomeniete, že ste vynechali dávky. Potom zoberte jednu tabletku denne v poradí, ktoré je určené na balení. Používajte záložnú kontrolu pôrodnosti minimálne 9 dní

V priebehu dní 17 až 24 vyhoďte zvyšok balenia a začnite nový v ten istý deň. Vezmite si tabletku z dňa 3 z nového balenia a potom zoberte jednu tabletu denne v poradí nasmerovanom na balenie. Používajte záložnú kontrolu pôrodnosti minimálne 9 dní.

Počas dní 25 až 28 vyhoďte zvyšok balenia. Spustite nový balík v ten istý deň alebo v deň, kedy by ste normálne spustili nový balík. Užívajte jednu tabletku denne v poradí, ktoré je nasmerované na balenie. Nevyžaduje sa zálohovanie antikoncepcie.

Natazia vedľajšie účinky

Ak chýbate obdobie dvoch mesiacov za sebou, zavolajte lekára, pretože ste pravdepodobne tehotná.

 Príznaky predávkovania môžu zahŕňať nevoľnosť, vracanie a krvácanie z pošvy.

Počas užívania tohto lieku nefajčite, najmä ak ste starší ako 35 rokov.

Natazia vás nechráni pred sexuálne prenosnými chorobami – vrátane HIV a AIDS. Použitie kondómu je jediný spôsob, ako sa ochrániť pred týmito chorobami.

Ak máte akékoľvek príznaky alergickej reakcie na Nataziu, získajte pomoc v naliehavých prípadoch: žihľavka; ťažké dýchanie; opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla.

Prestaňte užívať Nataziu a ihneď zavolajte lekárovi, ak máte

príznaky cievnej mozgovej príhody – náhla necitlivosť alebo slabosť (najmä na jednej strane tela), náhle vážne bolesti hlavy, nezmyselná reč, problémy s videním alebo rovnováhou

príznaky krvnej zrazeniny – bolesť na hrudníku, náhly kašeľ, sipot, kašeľ krvi, opuch alebo teplo v jednej alebo oboch nohách

príznaky srdcového záchvatu – bolesť alebo tlak na hrudníku, bolesť šíriaca sa na vašu čeľusť alebo rameno, nevoľnosť, potenie

problémy s pečeňou – ťažká bolesť žalúdka, horúčka, pocit únavy, strata chuti do jedla, tmavá moč, žltej stolice, žltačka (žltnutie kože alebo očí)

náhla a ťažká bolesť panvy

zmena vzoru alebo závažnosti migrénových bolestí hlavy

opuch v rukách, členkoch alebo nohách

hrudník; alebo

príznaky depresie – problémy s spánkom, slabosť, pocit únavy, zmena nálady.

Bežné vedľajšie účinky Natazie môžu zahŕňať

ľahké vaginálne krvácanie alebo špinenie

nevoľnosť (najmä počas prvých mesiacov užívania tohto lieku), vracanie

bolesť alebo citlivosť prsníkov

nabrať váhu; alebo

problémy s kontaktnými šošovkami.

Toto nie je úplný zoznam vedľajších účinkov a iné sa môžu vyskytnúť. Informujte svojho lekára o lekárskych vedomostiach o vedľajších účinkoch Môžete hlásiť vedľajšie účinky vláde vo vláde – 1088.

Aké ďalšie lieky ovplyvnia Nataziu?

Mnoho liekov môže interagovať s dienogestom a estradiolom a znižovať ich účinnosť, čo môže viesť k tehotenstvu. Estradiol môže tiež ovplyvniť hladinu niektorých iných liekov v krvi, čo znižuje ich účinnosť alebo zvyšuje vedľajšie účinky. Pri používaní určitých iných liekov možno budete musieť použiť náhradnú metódu kontroly pôrodnosti. Povedzte svojmu lekárovi o všetkých vašich súčasných liekoch a všetko, čo začnete alebo prestanete používať. Nie všetky možné interakcie sú uvedené v tomto sprievodcovi liekov.

Natazia (dienogest / estradiol)

7.01.2016-02-04, 5:15:45

Tehotenstvo Kategória X Nepoužívať v tehotenstve

Program CSA N Nie je kontrolovaným liekom

História schválení Kalendár histórie liekov vo vláde

Menorrhagia tranexamová kyselina, Lysteda, dienogest / estradiol

Antikoncepcia Mirena, Depo-Provera, medroxyprogesterón, Provera, Nexplanon, NuvaRing, Yaz, noretindrón, levonorgestrel, Yasmin, Ortho Tri-Cyclen, Sprintec