nazofaryngeálny karcinóm zvládania a podpory

Každý sa zaoberá diagnostikou rakoviny svojou vlastnou cestou. Po diagnóze môžete pocítiť šok a strach. Nechajte si čas trápiť.

Diagnóza rakoviny môže mať pocit, ako by ste mali malú kontrolu, a preto podniknite kroky na posilnenie seba a kontrolu toho, čo môžete o vašom zdraví. Skúsiť

Naučte sa dosť, aby ste sa cítili istí rozhodovaním. Zapíšte otázky a požiadajte ich o ďalšiu schôdzku so svojím lekárom. Získajte priateľa alebo člena rodiny, aby s tebou prišli na schôdzky, aby si vzal poznámky.

Opýtajte sa svojho zdravotníckeho tímu na ďalšie zdroje informácií. Zozbierajte dostatok informácií, aby ste sa cítili istí pri rozhodovaní o vašej liečbe.

Kontaktujte Národný onkologický inštitút online alebo telefonicky na čísle 800-4-CANCER (800-422-6237). Americká rakovinová spoločnosť tiež ponúka podporu a informácie na svojej internetovej stránke a telefonicky na čísle 800-227-2345.

Nájdite niekoho, s kým budete hovoriť. Môžete zistiť, že pomáha niekomu, s kým budete hovoriť o svojich emóciách. Môže to byť blízky priateľ alebo člen rodiny, ktorý je dobrým poslucháčom.

Medzi ďalších ľudí, ktorí môžu poskytnúť podporu, patria sociálni pracovníci a psychológovia – požiadajte svojho lekára o odporúčanie. Porozprávajte sa s vaším pastorom, rabínom alebo iným duchovným vodcom.

Ostatní ľudia s rakovinou môžu ponúknuť jedinečnú perspektívu, a preto zvážte pripojenie k podpornej skupine – či už vo vašej komunite alebo online. Obráťte sa na spoločnosť American Cancer Society o ďalšie informácie o podporných skupinách.

Starajte sa o seba. Pripravte sa na liečbu výberom zdravého životného štýlu. Napríklad, ak fajčíte, prestanete fajčiť.

Jedzte rôzne druhy ovocia a zeleniny. Získajte cvičenie, keď sa na to cítite, ale pred začatím nového cvičebného programu sa obráťte na svojho lekára.

Snažte sa dosť spať, aby ste sa prebudili pocit osvieženia. Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak máte problémy so spaním. Pokúste sa ovládať stres tým, že uprednostňujete, čo je pre vás dôležité.

Tieto zdravé voľby môžu uľahčiť vášmu telu vyrovnať sa s vedľajšími účinkami liečby.