neinfekčná uveitída: príznaky, diagnóza a liečba

Uveitída znamená, že máte zápal – horúčavu, začervenanie, bolesť a opuch – v jednom alebo oboch vašich očiach. Môže to spôsobiť stratu videnia, ale existuje mnoho spôsobov liečby. Kľúčom je navštíviť lekára hneď, ako začnete spozorovať problém. Ak dostanete liečbu skoro, môžete zmierniť príznaky a chrániť svoje videnie.

Uveitída dostane svoje meno z uvea, strednej vrstvy oka, ktorá zahŕňa aj dúhovku (farebnú časť). Niekedy sa tiež nazýva irit. Zápal sa môže vyskytnúť aj v iných častiach oka, ako je šošovka alebo sietnica.

Počas transplantácie rohovky očný chirurg odstráni časť vašej rohovky a nahradí ju novou časťou rohovky od darcu; Postup sa tiež nazýva transplantácia rohovky alebo keratoplastika. Približne 40 000 transplantácií rohovky sa robí v USA každý rok; Môžete potrebovať transplantáciu rohovky, ak vaša rohovka už neumožňuje, aby svetlo dostalo do oka správne kvôli zjazveniu alebo chorobe.

Niekedy je uveitída spôsobená baktériami alebo vírusom v oku. Toto sa nazýva infekčná uveitída. Ale inokedy nie je žiadna infekcia a nazýva sa to neinfekčná uveitída.

Dospelí vo veku 20 až 60 rokov majú s najväčšou pravdepodobnosťou uveitídu. To, ako vás to ovplyvňuje, závisí veľa na príčine a rýchlosti liečby. Niektorí ľudia majú so zrakom menšie problémy. Iní budú mať vážnu stratu videnia. Môžete ho mať na krátku dobu alebo po mnoho rokov. U niektorých ľudí sa uveitída opakuje. Zostáva sama, môže sa premeniť na závažné problémy so zrakom, ako je glaukóm alebo katarakta.

Neinfekčná uveitída môže byť spôsobená poškodením oka alebo ochorením niekde inde vo vašom tele. Uvea má veľa krvných ciev, takže ak váš imunitný systém bojuje s problémom v jednej oblasti, bunky a chemikálie, ktoré spôsobuje, môžu prejsť cez krvný obeh a vstúpiť do vášho oka a zapríčiniť zápal. Ľudia, ktorí majú tieto podmienky, môžu byť náchylnejší na uveitídu

V niektorých prípadoch lekári nevedia, čo spôsobuje neinfekčnú uveitídu.

Podmienka môže ovplyvniť jedno alebo obe oči. Príznaky sa môžu vyskytnúť rýchlo. Môžu obsahovať

Ak máte niektorý z týchto príznakov, mali by ste ihneď navštíviť lekára.