neuromyelitis optica

Neuromyelitída optica (NMO), predtým známa ako Devicova choroba, je porucha centrálneho nervového systému, ktorá primárne ovplyvňuje nervy oka (optická neuritída) a miecha (myelitída). Teraz známy v širšom zmysle ako porucha spektra neuromyelitídy, NMO sa vyskytuje, keď imunitný systém vášho tela reaguje proti vlastným bunkám v centrálnom nervovom systéme, hlavne v optických nervoch a mieche, ale niekedy v mozgu.

Príčina neuromyelitídy optiky je zvyčajne neznáma, hoci sa niekedy môže vyskytnúť po infekcii alebo môže byť spojená s iným autoimunitným stavom. Neuromyelitída optika je často nesprávne diagnostikovaná ako roztrúsená skleróza (MS) alebo vnímaná ako typ MS, ale NMO je odlišný stav.

Neuromyelitída optika môže spôsobiť slepotu v jednom alebo oboch očích, slabosť alebo paralýzu v nohách alebo ramenách, bolestivé kŕče, strata citlivosti, nekontrolovateľné zvracanie a škytavka a dysfunkcia močového mechúra alebo čriev z poškodenia miechy. NMO útoky môžu byť reverzibilné, ale môžu byť dostatočne závažné, aby spôsobili trvalú stratu zraku a problémy s chôdzou.

Deti môžu vyvolať zmätok, záchvaty alebo kómu ako prejav NMO.

navštívte svojho lekára