nie tak zdravé “zdravé” potraviny

Žiaden cholesterol, žiadny trans tučný, bez prídavku cukru, multigrain, všetky prírodné, organické … To sú len niektoré z fráz, ktoré vyzerajú ako “zdravé jedlo” z nálepiek našich obľúbených značiek.

Ale odborníci hovoria, že nezdravé voľby sa čírajú aj medzi najzdravšie zdanlivejšie potraviny.

“Mnohí ľudia predpokladajú, že ak niečo má štítok na zdravom štýle, alebo ak sa predáva v obchode so zdravou výživou, je to automaticky zdravé jedlo, ale to nie je vždy prípad,” hovorí Samantha Heller, MS, RD , senior klinický odborník na výživu na Newyorskej univerzite.

Jedným z bodov, hovorí sa, je granola.

Granola získala v šesťdesiatych rokoch povesť zdravého jedla, pretože bola v skutočnosti zdravšia ako silne sladené, matné obilniny, ktoré sa predávali, “hovorí Heller.” Podľa dnešných štandardov, pokiaľ ide o tuky a len čisté kalórie, granola nie je vaša najzdravšia voľba.

To isté platí pre väčšinu obilnín, ako aj pre mnohé energetické bary a nápoje, hovoria odborníci.

“Myslím si, že jedna z najväčších mylných predstáv, ktoré ľudia majú o zdravom stravovaní, je, že tieto tzv. Obilné alebo energetické bary a nápoje sú dobrou voľbou a väčšina z nich určite nie je,” hovorí Lona Sandon, MEd, RD, hovorkyňa Dietetická asociácia.

Zatiaľ čo môžu obsahovať minimálne množstvo vitamínov a niekedy aj potenciálne užitočné bylinky, Sandon hovorí, že väčšina je tak zaťažená cukrom a tukom, že zlé prevyšuje dobré.

“V mnohých prípadoch môžete tiež jesť cukrovú tyčinku pre celú výživu, ktorú získate z týchto produktov,” hovorí Sandon.

Výživa Miriam Pappo Klein, MS, RD, súhlasí s tým, že “vysoká energia v mnohých týchto výrobkoch pochádza z toho, že sú nabité kalóriami, nie je to žiadna mágia, je to len vysoký obsah tuku a vysoký cukor,” hovorí Klein. manažér výživy v Montefiore Medical Center v Bronxe v NY

Miska celozrnných cerea; moriak burger; banánový čip; “zdravé” mrazené jedlo; hrsť arašidov. Na povrchu, to vyzerá ako celkom zdravé menu pre deň.

zdravé, lahodné recepty z časopisu Eating Well.

Kuracie, čokoládové, šaláty, dezerty, polievka