noni: používanie, vedľajšie účinky, interakcie a varovania

Ba Ji Tian, ​​Bois Douleur, kanárske drevo, ovocné syry, Hai Ba Ji, Havajské Noni, Hog Apple, indické moruše, Jus de Noni, Luoling, Mengkudu, Menkoedoe, Morina, Morinda citrifolia, Nhau, Noni Juice, Nono, ..; Pozrite sa na všetky mená Ba Ji Tian, ​​Bois Douleur, Kanárske drevo, Ovocné syry, Hai Ba Ji, Havajské Noni, Hog Apple, Indiánské moruše, Jus de Noni, Luoling, Mengkudu, Menkoedoe, Moráda citrifolia, Mûre Indienne, Nhau, Noni Juice, Nono, Nonu, Pau-Azeitona, Ovocie otrhaného syra, Ruibarbo Caribe, Tahitian Noni Juice, Ura, Wild Pine, Wu Ning, Yor; Skryť mená

Noni je malý vždyzelený strom na Tichomorských ostrovoch, juhovýchodnej Ázii, Austrálii a Indii, ktorý často rastie medzi lávovými prúdmi. Historicky sa noni používa na vytvorenie červeného alebo žltého farbiva na oblečenie. Používala sa tiež ako liek, zvyčajne aplikovaný na kožu; Dnes, noni ovocie, listy, kvety, stonky, kôra a korene sú stále používané na výrobu liekov na dlhý zoznam ochorení. Účinnosť noni pre tieto použitia však nebola preukázaná. Štúdia o noni zmrazené sušené ovocné extrakt prebieha v Národnom centre pre doplnkovú a alternatívnu medicínu, ale výsledky zatiaľ nie sú. Medzitým, FDA vydala niekoľko varovaní noni výrobcovia o zdravotných tvrdeniach, ktoré nie sú podporované skutočne; Ľudia užívajú noni ústami na koliky, kŕče, kašeľ, cukrovku, bolestivé močenie, stimuláciu menštruačného toku, horúčku, ochorenie pečene, zápchu, vaginálny výtok počas tehotenstva, malarickú horúčku a nevoľnosť. Používa sa aj pri kiahňach, zväčšení sleziny, opuchu, astme, artritíde a ďalších problémoch s kosťami a kĺbmi, rakoviny, katarakty, nachladnutia, depresie, tráviace ťažkosti a žalúdočné vredy. Ďalšie použitia zahŕňajú vysoký krvný tlak, infekcie, poruchy obličiek, bolesť hlavy migrény, premenštruačný syndróm, mozgovú príhodu, bolesť a sedáciu; Ovocná šťava sa používa na artritídu, cukrovku, vysoký krvný tlak, svalové bolesti a bolesti, menštruačné ťažkosti, bolesti hlavy, srdcové choroby, AIDS, rakovina, žalúdočné vredy, vyvrtnutia, depresia, senilita, zlé trávenie, ateroskleróza, závislosť; Listy sa používajú pri liekoch na reumatické bolesti a opuch kĺbov, bolesti žalúdka, úplavice a opuch spôsobené parazitickou infekciou nazývanou filariáza. Kôra bola použitá v prípravku na podporu pôrodu; Noni sa niekedy aplikuje na pokožku. Používa sa ako zvlhčovač a znižuje príznaky starnutia. Listy sa používajú na artritídu obalením postihnutého kĺbu, na bolesť hlavy aplikovaním na čelo a na popáleniny, rany a rany priamou aplikáciou. Zmes listov a ovocia sa aplikuje na vrecká infekcie (abscesy) a prípravky koreňa sa používajú na rany z kameňov a rakoviny a ako šupka kiahne; V potravinách sa jedia ovocie, listy, korene, semená a kôra; Vôňa a chuť niektorých druhov ovocia a šťavy Noni sú nepríjemné.

Noni obsahuje veľa látok vrátane draslíka. Niektoré z týchto látok môžu pomôcť opraviť poškodené bunky v tele, aktivovať imunitný systém a vykonávať iné činnosti.

Nedostatočné dôkazy; Cancer. Skorý výskum naznačuje, že užívanie 6-8 gramov noni denne môže zlepšiť fyzickú funkciu, únavu a bolesť u ľudí s pokročilou rakovinou. Zdá sa však, že noni neznižuje veľkosť nádoru; Vekové poškodenie chrbtice (cervikálna spondylóza). Skorý výskum naznačuje, že užívanie šťavy noni počas účasti na fyzioterapii počas 4 týždňov môže znížiť bolesť krku a zlepšiť flexibilitu krku v porovnaní s fyzioterapiou samotnou. Zdá sa, že samotná liečba samotnou fyzioterapiou prežíva bolesť a zlepšuje flexibilitu lepšie ako samotná šťava noni; Výkonnosť cvičenia. Skorý výskum naznačuje, že pitie šťavy obsahujúcej šťavy z noni, grapefruitu a čučoriedky počas 21 dní môže zvýšiť vytrvalosť cvičenia vo vzdialenosti bežcov; Strata sluchu. Skorý výskum naznačuje, že pitie štyroch uncí noni šťavy denne počas 3 mesiacov nezlepšuje sluch v prípade sluchovo postihnutých žien; Vysoký krvný tlak. Skorý výskum naznačuje, že pitie 4 jednotiek špecifickej šťavy noni (Tahitian Noni Juice) denne na jeden mesiac môže znížiť krvný tlak u ľudí s vysokým krvným tlakom; Artróza. Skorý výskum naznačuje, že pitie 3 jednotiek špecifickej šťavy noni (Tahitian Noni Juice) denne počas 90 dní môže znížiť potrebu bolesti a zlepšiť kvalitu života ľudí s osteoartritídou; Nevoľnosť a zvracanie po operácii. Noni ovocie môže znížiť nevoľnosť. Niektoré výskumy ukazujú, že znižuje nevoľnosť po operácii. Nezdá sa však, že ovplyvňuje vracanie; koľkých; záchvaty; Kašeľ; diabetes; Problémy s močom; Menštruačné problémy; horúčka; Problémy s pečeňou; zápcha; Vaginálny výtok; kiahne; Zväčšená slezina; Poruchy obličiek; opuch; astma; Očné katarakty; nachladnutie; depresie; Problémy s trávením; Žalúdočné vredy; Srdcové ťažkosti; infekcie; migréna; Mŕtvica; bolesť; Zníženie príznakov starnutia; Ďalšie podmienky. Na stanovenie sadzby noni pre tieto použitia je potrebných viac dôkazov.

Noni je MOŽNÁ BEZPEČNÁ, keď sa ovocie konzumuje ako jedlo. Existuje však obava, že užívanie noni v liečebných množstvách je MOŽNÉ BEZPEČNÉ. Noni čaj alebo šťava môžu spôsobiť poškodenie pečene u niektorých ľudí. Existuje niekoľko správ o poškodení pečene u ľudí, ktorí pili noni čaj alebo šťavu niekoľko týždňov. Nie je však známe, či bol príčinou noni; Osobitné upozornenia a upozornenia: Tehotenstvo a dojčenie: Neužívajte noni, ak ste tehotná. Historicky sa noni používa na potraty. Je tiež najlepšie vyhnúť sa noni, ak dojčíte. Nie je dostatok informácií o bezpečnosti užívania noni počas dojčenia; Problémy s obličkami: Noni obsahuje veľké množstvo draslíka. To môže byť problém, najmä u ľudí s ochorením obličiek. Existuje jedna správa o osobe s ochorením obličiek, ktorá vyvíja vysoké hladiny draslíka v krvi po pití noni šťavy. Nepoužívajte noni, ak máte problémy s obličkami; Vysoká hladina draslíka: Pitie ovocnej šťavy noni môže zvýšiť hladinu draslíka a zvýšiť ju aj u ľudí, ktorí už majú vo svojom tele príliš veľa draslíka; Ochorenie pečene: Noni bolo spojené s niekoľkými prípadmi poškodenia pečene. Vyhnite sa používaniu noni, ak máte ochorenie pečene.

Niektoré lieky na vysoký krvný tlak môžu zvýšiť hladiny draslíka v krvi. Konzumácia noni šťavy spolu s týmito liekmi na vysoký krvný tlak môže spôsobiť príliš veľa draslíka v krvi; Niektoré lieky na vysoký krvný tlak zahŕňajú kaptopril (Capoten), enalapril (Vasotec), lisinopril (Prinivil, Zestril), ramipril (Altace) a ďalšie.

Niektoré lieky na vysoký krvný tlak môžu zvýšiť hladiny draslíka v krvi. Konzumácia noni šťavy spolu s týmito liekmi na vysoký krvný tlak môže spôsobiť príliš veľa draslíka v krvi; Niektoré lieky na vysoký krvný tlak zahŕňajú losartan (Cozaar), valsartan (Diovan), irbesartan (Avapro), kandesartan (Atacand), telmisartan (Micardis), eprosartan (Teveten) a iné.

Noni môže poškodiť pečeň. Užívanie noni spolu s liekmi, ktoré môžu poškodiť pečeň, môže zvýšiť riziko poškodenia pečene. Neužívajte Noni, ak užívate liek, ktorý môže poškodiť pečeň; Niektoré lieky, ktoré môžu poškodiť pečeň, zahŕňajú acetaminofén (Tylenol a ďalšie), amiodarón (Cordarone), karbamazepín (Tegretol), izoniazid (INH), metotrexát (Rheumatrex), metyldopa (Aldomet), flukonazol (Diflucan), itrakonazol (Sporanox) erytromycín (Erytrocin, Ilosone, iní), fenytoín (Dilantin), lovastatín (Mevacor), pravastatín (Pravachol), simvastatín (Zocor) a mnoho ďalších.

Warfarín (Coumadin) sa používa na spomalenie zrážania krvi. Užívanie šťavy noni môže znížiť, ako dobre účinkuje warfarín (Coumadin) na spomalenie zrážania krvi. To by mohlo zvýšiť pravdepodobnosť zrážania krvi.

Noni obsahuje veľké množstvo draslíka. Niektoré “pilulky na vodu” môžu tiež zvýšiť hladinu draslíka v tele. Užívanie niektorých “piluliek na vodu” spolu s noni môže spôsobiť príliš veľa draslíka v tele; Niektoré “pilulky na vodu”, ktoré zvyšujú draslík v tele, zahŕňajú amilorid (Midamor), spironolaktón (Aldactone) a triamteren (Dyrénium).

Vhodná dávka noni závisí od niekoľkých faktorov, ako je vek, zdravotný stav užívateľa a niekoľko ďalších podmienok. V súčasnosti nie je dostatok vedeckých informácií na určenie vhodného rozsahu dávok pre noni. Majte na pamäti, že prírodné produkty nie sú vždy nevyhnutne bezpečné a dávky môžu byť dôležité. Nezabudnite dodržiavať príslušné pokyny na etiketách výrobkov a pred použitím sa poraďte so svojím lekárnikom, lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom.

Referencie

Akihisa, T., Matsumoto, K., Tokuda, H., Yasukawa, K., Seino, K., Nakamoto, K., Kuninaga, H., Suzuki, T., and Kimura, Y. rakovinové chemopreventívne zložky plodov Morinda citrifolia (Noni). J.Nat.Prod. 200; 70 (5): 754-757.

Akihisa, T., Seino, K., Kaneko, E., Watanabe, K., Tochizawa, S., Fukatsu, M., Banno, N., Metori, K. a Kimura, Y. Melanogenesis inhibičné aktivity iridoidov -, hemiterpén- a glykozidy mastných kyselín z plodov Morinda citrifolia (Noni). J.Oleo.Sci. 201; 59 (1): 49-57.

Akinbo R, Noronha CC Okanlawon AO Danesi MA. Porovnávacia štúdia účinku Morinda citrifo / ia (Noni) s vybranými spôsobmi fyzioterapie pri liečbe pacientov s cervikálnou spondylózou. Nigérijský vestník zdravia a biomedicínskych vied. 200; 5 (2): 6-11.

Ancolio, C., Azas, N., Mahiou, V., Ollivier, E., Di Giorgio, C., Keita A., Timon-David, P. a Balansard G. Antimalariálna aktivita izolátov a izolátov alkaloidov zo šiestich rastlín používaných v tradičnej medicíne v Mali a São Tomé. Phytother Res 200; 16 (7): 646-649.

Arpornsuwan, T. a Punjanon, T. Tumor bunkovo ​​selektívny antiproliferatívny účinok extraktu z plodov Morinda citrifolia. Phytother Res 200; 20 (6): 515-517.

Asahina, AY, Ebesu, JSM, Ichinotsubo, D., Tongson, J. a Hokama, Y. Účinok extrakcie ová kyseliny okadaovej (OA) a Noni v syntéze tumor nekrotizujúceho faktora-a (TNF-a) mononukleárne (PBN) krvné bunky

ATKINSON, N. Antibakteriálne látky z kvitnúcich rastlín. 3. Antibakteriálna aktivita vysušených austrálskych rastlín rýchlym priamym testom platničiek. Aust. J. Exp. Biol. Med. Sci. 195; 34 (1): 17-26.

Balakrishna, S., Seshadri, TR. A Venkataramani, B. Špeciálna chemická zložka komerčných drevín a príbuzných rastlinných materiálov: Časť X – Jadrové drevo

Banbury, L. a Brushett, D. Správa o vyšetrovaní šťavy Noni. Nepublikovaný rukopis 2004

Basar, S., Uhlenhut, K., Hogger, P., Schone, F. a Westendorf, J. Analgesic a protizápalová aktivita plodov Morinda citrifolia L. (Noni). Phytother.Res. 201; 24 (1): 38 až 42.

Basu, S. a Hazra, B. Vyhodnotenie aktivity zachytávania oxidu dusnatého in vitro a ex vivo vybraných liečivých rastlín tradične používaných pri zápalových ochoreniach. Phytother Res 200; 20 (10): 896-900.

Beh, H.K., Seow, L.J., Asmawi, M.Z., Abdul Majid, A.M., Murugaiyah, V., Ismail, N. a Ismail, Z. Antiangiogénna aktivita extraktov Morinda citrifolia a jeho chemických zložiek. Nat.Prod.Res. 201; 26 (16): 1492-1497.

Brown, A. C. Protinádorová aktivita plodov Morinda citrifolia (Noni): prehľad. Phytother.Res. 201; 26 (10): 1427-1440.

Buranakarl CS, Kalandakanond-Thongsong SP. Účinky Morinda citrifolia L. (noni) na oxidačný stres a obsah renálnych katecholamínov u nefrózy indukovanej doxorubicínom u potkanov. Proc.Ann.Con Vet.Sci. 2006

Burrowes, J. D. a Van Houten, G. Použitie alternatívnej medicíny u pacientov s chronickou chorobou obličiek v štádiu 5. Adv.Chronic.Kidney Dis. 200; 12 (3): 312-325.

Bushnell, O. A., Fukuda, M. a Makinodian, T. Antibakteriálne vlastnosti niektorých rastlín nachádzajúcich sa na Havaji. Pac Sci 195; 4: 167-183.

DANG, VAN HO. [Základná liečba arteriálnej hypertenzie s extraktmi koreňov Morinda citrifilia (Cay-Nhau)]. Presse Med 7-3-195; 62 (48): 1020-1021.

DANG, VAN HO. [Liečba a prevencia hypertenzie a jej mozgových komplikácií celkovými koreňovými extraktmi Morinda citrifolia.]. Presse Med 11-2-195; 63 (72): 1478.

Daulatabad, C.D., Mulla, G.M., a Mirajikar, A.M. Riconoleic acid in

Deng, S., Palu, K., West, B. J., Su, C. X., Zhou, B. N. a Jensen J.C. Lipoxygenázové inhibičné zložky plodov noni (Morinda citrifolia) zozbieraných v Tahiti. J.Nat.Prod. 200; 70 (5): 859-862.

Deng, S., West, B. J., Palu, K. a Jensen, C. J. Stanovenie a porovnávacia analýza hlavných iridoidov v rôznych častiach a pestovateľských zdrojoch Morinda citrifolia. Phytochem.Anal. 201; 22 (1): 26-30.

Duncan, S. H., Flint, H. J. a Stewart, C. S. Inhibičná aktivita črevných baktérií proti Escherichia coli 0157 sprostredkovanú metabolickými rastlinnými metabolitmi. FEMS Microbiol Lett 199; 164: 283-285.

Dussossoy, E., Brat, P., Bony, E., Boudard, F., Poucheret, P., Mertz, C., Giaimis, J. a Michel, A. Characterization, antioxidant and anti-inflammatory effects z Costa Rican noni juice (Morinda citrifolia L.). J.Ethnopharmacol. 1-7-201; 133 (1): 108-115.

El-Naggar, L.J. a Beal, J.L. Iridoids. Recenzia. J Nat Prod. 198; 43: 649-707.

Farine, J.P., Legal, L., Moreteau, B. a Le Quere, J.L. Prchavé zložky zrelého plodu

Furusawa, E., Hirazumi, A., Story, S. a Jensen, J. Protinádorový potenciál látky bohatej na polysacharidy z ovocnej šťavy Morinda citrifolia (Noni) na nádor ascites sarkómu 180 u myší. Phytother Res 200; 17 (10): 1158-1164.

Glang J. Odstránenie výskytu infekcie Morinda citrifolia L. Fruchtsaft na infekciách a zápaloch dýchacích ciest Gingivitída / parodontitída. Dizertačná práca 2009

Glerup, P. Tahitian Noni šťava: 13-týždňová štúdia perorálnej (žalúdočnej) toxicity na potkanoch. 2001

Harada S, Hamabe W Kamiya K Satake T Tokuyaa S. Preventívny účinok šťavy Molinda citrifolia proti ischemickému poraneniu mozgu. Journal of Pharmacological Sciences 200; 103 (1): 228.

Harada, S., Fujita-Hamabe, W., Kamiya, K., Satake, T. a Tokuyama, S. [Zapojenie kontroly glykémie do inhibičného účinku Morinda citrifolia na neuronálne poškodenie vyvolané cerebrálnou ischémiou]. Yakugaku Zasshi 201; 130 (5): 707-712.

Harada, S., Hamabe, W., Kamiya, K., Satake, T. a Tokuyama, S. [Protective effect of Morinda citrifolia on ischemic neuronal damage]. Yakugaku Zasshi 200; 129 (2): 203-207.

Harada, S., Hamabe, W., Kamiya, K., Satake, T., Yamamoto, J. a Tokuyama, S. Preventívny účinok ovocnej šťavy Morinda citrifolia na neuronálne poškodenie indukované ohniskovou ischémiou. Biol.Pharm.Bull. 200; 32 (3): 405-409.

Heinicke, R. Farmakologicky aktívna zložka Noni. 1985

Heinicke, R. Xeronínový systém: nový bunkový mechanizmus, ktorý vysvetľuje akciu podporujúcu zdravie NONI a Bromelain. 2001

Hirazumi, A., Furusawa, E., Chou, S. C. a Hokama, Y. Protinádorová aktivita Morinda citrifolia (noni) na intraperitoneálne implantovanom Lewisovom pľúcnom karcinóme u syngénnych myší. Proc West Pharmacol. Soc. 199; 37: 145-146.

Hirazumi, A., Furusawa, E., Chou, S. C. a Hokama, Y. Imunomodulácia prispieva k protirakovinovej aktivite ovocnej šťavy morinda citrifolia (noni). Proc West Pharmacol. Soc. 199; 39: 7-9.

Ho CT, Yu H Huang MT. Protizápalová aktivita bioaktivít v noni. “Katedra potravinárstva, Rutgersova univerzita 2004

Hokama, Y. Vplyv extraktu z ovocia Noni (Morinda citrifolia, indická moruše) na tymocyty myši BALB / c. FASEB J 199; 7: A866.

Issell, B.F., Gotay, C.C., Pagano, I. a Franke, A.A. Použitie opatrení kvality života v klinickej štúdii fázy I noni u pacientov s pokročilým karcinómom na výber dávky II. Fázy. J.Diet.Suppl 200; 6 (4): 347-359.

Issell, B. F., Gotay, C., Pagano, I. a Franke, A. Opatrenia týkajúce sa kvality života vo fáze I skúšky noni. 2005

Jones, C. D. Genetický základ rezistencie lariev na hostiteľský rastlinný toxín v Drosophila sechellia. Genet.Res 200; 78 (3): 225-233.

Kamiya, K., Tanaka, Y., Endang, H., Umar, M. a Satake, T. Chemické zložky plodov Morinda citrifolia inhibujú oxidáciu lipoproteínov s nízkou hustotou indukovanú meďou. J Agric.Food Chem. 9-22-200; 52 (19): 5843-5848.

Kamiya, K., Tanaka, Y., Endang, H., Umar, M. a Satake, T. Nové antrachinón a iridoid z plodov Morinda citrifolia. Chem Pharm Bull (Tokyo) 200; 53 (12): 1597-1599.

Kandaswamy, D., Venkateshbabu, N., Gogulnath, D. a Kindo, A. J. Dezinfekcia dentálnych tubulí 2% chlórhexidínovým gélom, propolisom, morinda citrifolia juice, 2% povidon jódom a hydroxidom vápenatým. Int.Endod.J. 201; 43 (5): 419-423.

Kinghorn, A. D., Chai, H. B., Sung, C. K. a Keller, W. J. Klasický prístup k objaveniu liekov na definovanie bioaktívnych zložiek rastlinných látok. Fitoterapia 201; 82 (1): 71 až 79.

LA BARRE, J., HANS, M. a HANS, M.J. [O hypotenzii, diuretikách a trankvilizujúcich vlastnostiach purifikovaných extraktov Morindy]. Bull Acad R. Med Belg. 196; 1: 567-581.

Lako J, Sotheeswaran S. Antioxidačné zmesi vybraných druhov ovocia, zeleniny a nápojov na Fidži. Ázia Pac J Clin Nutr 200; 15 (3): 91.

Langford, J., Doughty, A., Wang, M., Clayton, L. a Babich, M. Účinky Morinda citrifolia na kvalitu života a sluchovú funkciu u postmenopauzálnych žien. J altemplement Med 200; 10 (5): 737-739.

Lau FC, Shukitt-Hale B Joseph JA. Mini recenzia: Prospešné účinky polyfenolov z ovocných plodov na neurónoch a starnutie správania. Časopis vedy o potravinách a poľnohospodárstve. 200; 86: 2251-2255.

Leach, A. J., Leach, D. N. a Leach, G. J. Antibakteriálna aktivita niektorých liečivých rastlín Papuy-Novej Guiney. Sci. New Guinea 198; 14: 1-7.

Legal, L., David, J.R. a Jallon, J.M. Molekulárny základ

Levand, O. a Larson, H. O. Niektoré chemické zložky Morinda citrifolia. Planta Med 197; 36 (2): 186-187.

Liu, G., Bode, A., Ma, WY, Sang, S., Ho, CT a Dong, Z. Dva nové glykozidy z plodov Morinda citrifolia (noni) inhibujú transaktiváciu AP-1 a transformáciu buniek myšia epidermálna bunková línia JB6. Cancer Res 8-1-200; 61 (15): 5749 – 5756.

Locher, CP, Burch, MT, Kosačka, HF, Berestecký, J., Davis, H., Van Poel, B., Lasure, A., Vanden Berghe, DA a Vlietinck, AJ Antimikrobiálna aktivita a antikomplement aktivita extraktov získaných z vybraných havajských liečivých rastlín. J Ethnopharmacol 11-17-199; 49 (1): 23 až 32.

Locher, CP, Wtivrouw, M., Bethunne de, MP, Burch, MT, Mover, HF, Davis, H., Lasure, A., Pauwels, R., Clercq de, E. a Vlietnick, AJ Antivirálna aktivita Haiwaiian liečivé rastliny proti vírusu typu 1 vírusu ľudskej imunodeficiencie (HIV-1). Fytomedicín 199; 2 (3): 259-264.

Ma DL, Su CX Gao J Liu T West BJ. Vyhodnotenie ergogénneho potenciálu šťavy noni. Phytother Res. 2008

Mancebo A., Scull, I., Gonzalez, Y., Arteaga, ME, Gonzales, BO, Fuentes, D., Hernandez, O. a Correa, M. Ensayo de toxicidad a dosis repetidas (28 días) por vía orálne extraktom acuoso de

Matsui, A. S., Rogers, J., Woo, Y. K. a Cutting, W. C. Účinky niektorých prírodných produktov na fertilitu u myší. Med.Pharmacol.Exp.Int.J.Exp.Med. 196; 16 (5): 414-424.

Mohamed, M. E. a Frye, R. F. Účinky bylinných doplnkov na glukuronidáciu liečiv. Revízia klinických štúdií, štúdií so zvieratami a in vitro. Planta Med. 201; 77 (4): 311-321.

Moorthy, N. K. a Reddy, G. S. Predbežná fytochemická a farmakologická štúdia

Murray, P.E., Farber, R.M., Namerow, K.N., Kuttler, S., a Garcia-Godoy, F. Hodnotenie Morinda citrifolia ako endodontického zavlažovača. J.Endod. 200; 34 (1): 66-70.

Žiadny autor. Morinda citrifolia L. noni má potenciál znižovania cholesterolu. 47. výročné stretnutie Spoločnosti pre hospodársku botaniku. 2006

Žiadny autor. Stanovisko k žiadosti Komisie týkajúcej sa bezpečnosti šťavy noni (šťava z plodov Morinda citrifolia). EFSA Journal 200; 376: 1-12.

Žiadny autor. Bezpečnosť listov z Morinda citrifolia L. EFSA Journal 200; 769: 1-17.

Noor MM, Chuay SH. Účinky Granitu Noni na extrakciu ovocia (Morinda citrifolia Linn.) Na kvalitu spermií a histológiu myší Testes (účinok výtažku Noni (Morinda citrifolia Linn.) Na kvalitu spermií a histológiu testov u myší). Malaysiana Science 200; 33 (2)

Olaku, O. and White, J. D. Použitie bylinnej terapie u pacientov s rakovinou: prehľad literatúry o prípadových správach. Eur. J. Cancer 201; 47 (4): 508-514.

Palu A. Inhibičný účinok Morinda citrifolia L. noni na fosfodiesterázové enzýmy: Možné mechanizmy na zvýšenie energie a zlepšenie diabetických stavov. IV. Medzinárodná konferencia o aromatických a liečivých rastlinách z francúzskych zámorských oblastí. 2006

Palu AK, Santiago RA Západ B Kaluhiokalani N Jensen J. Účinky Morillda citrifolia L. Noni na vysoký krvný tlak: mechanizmus a prípadová štúdia. ACS SYMPOSIUM SERIES 993 2008

Palu AK, Seifulla RD West BJ. Morinda citrifolia L. (noni) zlepšuje odolnosť športovca: jeho mechanizmy pôsobenia. Journal of Medicinal Plant Research 200; 2 (7): 154-158.

Palu, KA West BJ Jensen J Zhou BN. Morinda citrifolia L. Noni má potenciál znížiť hladinu cholesterolu. Ľudová botanická múdrosť: smerom k globálnym trhom. Chiang Mai, Thajsko 2006

Pawlus, A. D. a Kinghorn, D. A. Revízia etnobotany, chémie, biologickej aktivity a bezpečnosti rastlinného doplnku Morinda citrifolia (noni). J.Pharm.Pharmacol. 200; 59 (12): 1587-1609.

Peerzada, N., Renaud, S. a Ryan, P. Vitamín C a elementárne zloženie niektorých bushfruits. J Plant Nutrition 199; 13: 787-793.

Predbežné RL, Gu L Wu X Jacob RA Sotoudeh G Kader AA Cook RA. Plazmatická antioxidačná kapacita sa mení po jedle ako miera schopnosti potraviny meniť in vivo stav antioxidantov. J.Am.Coll.Nutr. 200; 26 (2): 170-181.

Laboratóriá bezpečnosti výrobkov. Štúdia akútnej orálnej toxicity na potkanoch – limitný test: Koncentrát Tahitian Noni. 1999

Laboratóriá bezpečnosti výrobkov. Štúdia akútnej orálnej toxicity na potkanoch – limitný test: šťava Tahitian Noni. 1999

Laboratóriá bezpečnosti výrobkov. Štúdia akútnej orálnej toxicity na potkanoch – limitný test: Puder Tahitian Noni. 1999

Pu, H. F., Huang, W. J., Tseng, W. M., Wang, S. W., Liu, Y. W., Doong, M. L. a Wang, P. S. Účinky šťavy z Morinda citrifolia (Noni) na vyprázdňovanie žalúdka u samcov potkanov. Chin J Physiol 12-31-200; 47 (4): 169-174.

Punjanon, T. a Nandhasri, P. Analgetický účinok alkoholického extraktu z plodov Morinda citrifolia. 200; 4: 678.

Ring, K.C., Murray, P.E., Namerow, K.N., Kuttler, S. a Garcia-Godoy, F. Porovnanie účinku endodontického zavlažovania na adhéziu buniek k dentínu koreňového kanála. J.Endod. 200; 34 (12): 1474-1479.

Rivas MR, Cárdenas MB Monteagudo GL Freire PS Guerr LL Machado BV Costa LD. Predklinické hodnotenie protizápalového účinku šťavy Morinda citrifolia L. Rev.Cubana Plant Med. 200; 10: 3-4.

Salleh, M.N., Runnie, I., Roach, P. D., Mohamed, S. a Abeywardena, M. Y. Inhibícia oxidácie lipoproteínov s nízkou hustotou a up-regulácia lipoproteínového receptora s nízkou hustotou v bunkách HepG2 tropickými rastlinnými extraktmi. J Agric.Food Chem. 6-19-200; 50 (13): 3693 až 3697.

Saludes, J.P., Garson, M.J., Franzblau, S.G., a Aguinaldo, A.M. Antituberkulárne zložky z hexánovej frakcie Morinda citrifolia Linn. (Rubiaceae). Phytother Res 200; 16 (7): 683-685.

Sang, S., Cheng, X., Zhu, N., Stark, R. E., Badmaev, V., Ghai, G., Rosen, R. T. a Ho, C. T. Flavonol glycosides and novel iridoid glycoside from leaves of Morinda citrifolia. J Agric.Food Chem. 200; 49 (9): 4478-4481.

Sang, S., Cheng, X., Zhu, N., Wang, M., Jhoo, JW, Stark, RE, Badmaev, V., Ghai, G., Rosen, RT a Ho, CT Iridoid glycosides listy Morinda citrifolia. J Nat Prod 200; 64 (6): 799-800.

Sang, S., He, K., Liu, G., Zhu, N., Cheng, X., Wang, M., Zheng, Q., Dong, Z., Ghai, G., Rosen, Ho, CT Nový neobvyklý iridoid s inhibíciou aktivátora proteínu-1 (AP-1) z listov Morinda citrifolia L. Org.Lett 5-3-200; 3 (9): 1307-1309.

Sang, S., Liu, G., He, K., Zhu, N., Dong, Z., Zheng, Q., Rosen, RT, and Ho, CT Nové neobvyklé iridoidy z listov noni (Morinda citrifolia L ) vykazujú inhibičný účinok na aktivitu proteínu-1 (AP-1) indukovanú aktivitou ultrafialového B-indukovaného proteínu. Bioorg.Med Chem. 6-12-200; 11 (12): 2499-2502.

Sattar, FA, Ahmed, F., Ahmed, N., Sattar, SA, Malghani, MA a Choudhary, MI Dvojnásobne slepá randomizovaná klinická štúdia antileishmaniálnej aktivity extraktu stonky Morinda citrifolia hlavných zložiek. Nat.Prodmun. 201; 7 (2): 195-196.

Scholz, E. Noni / Eine hochseetüchtige Heil- und Färbepflanze. Naturw Rdsch 199; 48 (11): 419-421.

Seyfulla RD. SPRÁVA o klinickom skúšaní vplyvu šťavy “Tahitian Noni” na výkon vysoko kvalifikovaného športového tréningu pre vývoj vytrvalosti (stredných a dlhodobých bežcov), stupeň reoxidácie voľných radikálov lipidov eikosanoidov v stojacom experimente. Nie je k dispozícii

Shotipruk, A., Kiatsongserm, J., Pavasant, P., Goto, M. a Sasaki, M. Tlakovaná extrakcia antrachinónov teplou vodou z koreňov Morinda citrifolia. Biotechnol.Prog. 200; 20 (6): 1872-1875.

Siddiqui, B.S., Ismail, F.A., Gulzar, T. a Begum, S. Izolácia a stanovenie štruktúry benzofuránu a bis-norizoprenoidu z Aspergillus niger pestovaných na vo vode rozpustnej frakcii Morinda citrifolia Linn. opustí. Nat Prod. Res. 200; 17 (5): 355-360.

Simonsen, J. L. Poznámka k zložkám Morinda citrifolia. J Chem Soc 192; 117: 561-564.

Singh, J. a Tiwari, R. D. Flavone glycosides z kvetov Morinda citrifolia. J Indian Chem Soc 197; 53: 424.

Singh, Y. N., Ikahihifo, T., Panuve, M. a Slatter, C. Folk medicine in Tonga. Štúdia použitia rastlinných liekov na pôrodné a gynekologické stavy a poruchy. J Ethnopharmacol 198; 12 (3): 305-329.

Stevenson, L. a Banbury, L. Noni šťava a inhibícia syntézy cholesterolu. 2004

Stone, B.C. Morinda Linnaeus. Micronesia 197; 6: 551-552.

Stoner, G.D., Wang, L.S., Seguin, C., Rocha, C., Stoner, K., Chiu, S. a Kinghorn, A.D. Viac typov bobulí zabraňuje rakovine pažeráka indukovanému N-nitrozometylbenzylamínom. Pharm.Res 201; 27 (6): 1138-1145.

Su CX, Jensen CJ Wang M Fritz JW Jensen S. Eicosanoidy a iné bioaktívne lipidy pri rakovine, zápaloch a príbuzných chorobách. 7. ročník medzinárodného konferenčného programu a abstraktná kniha. 2001

Su, B. N., Pawlus, A. D., Jung, H. A., Keller, W. J., McLaughlin, J. L. a Kinghorn, A. D. Chemické zložky plodov Morinda citrifolia (Noni) a ich antioxidačná aktivita. J Nat Prod 200; 68 (4): 592-595.

Su, C., Wang, M. Y., Nowicki, D., Jensen, J. a Anderson, G. Selektívna inhibícia COX-2

Sukandar’i EY, Qowiyah A Pumamasari DRR Farmasi S Bandung JT. Štúdia teratogenity kombinácie zázvoru so zázvoru z drahokamov a extraktu z ovocia noni u potkanov Wistar. Mojalah Farmasi Indonézia 200; 20 (1): 48-54.

Swanholm, C. E., St John, H. a Scheuer, P. l. Prieskum alkaloidov v havajských rastlinách. Pac Sci 195; 13: 295-305.

Tabrah, F. L. a Eveleth, B. M. Hodnotenie účinnosti starovekej havajskej medicíny. Hawaii Med J 196; 25 (3): 223-230.

Tuyen DT, Thuy TB Dao NTN. Účinok extraktu z ovocia Morinda citrifolia z Vietnamu na metabolizmus pečeňových enzýmov u potkanov. TCDuoc lieu 200; 15 (43)

Udiyanti. Štúdia o teratogénnych účinkoch ovocia infusa noni (Morinda citrifolia, L) u gravidných myší. Nie je k dispozícii 1995

Umezawa, K. Izolácia 1-metoxy-2-formyl-3-hydroxyantrachinónu z M. citrifolia a neoplasminhibitorov obsahujúcich toto. Japonsko Kokai Tokyo Koho JP 06 87 736 (94-87 736) 199; Appl: 92-264-311 07.

Vimala S, Mohd S. Adenan I. Malajzijské liečivé rastliny tropického lesa: zdroj prírodných antioxidantov. Journal of Tropical Forest Products 199; 5 (1): 32 až 38.

Wang MY, Anderson G Nowicki D Jensen J. Prevencia kardiovaskulárnych chorôb s Morinda citrifolia (noni) zlepšením profilov lipoproteínov v modeli chronického poškodenia pečene vyvolaného tetrachlórmetánom u samíc potkanov SD. Obeh. 200; 111 (E78): 40-88.

Wang MY, Henley E Nolting J. Účinky ovocnej šťavy Morinda citrifolia (Noni) na sérový cholesterol a triglycerid v súčasných fajčiaroch. Posterové prezentácie 200; E327: 78.

Wang, M. Y. a Su, C. Cancer preventívny účinok Morinda citrifolia (Noni). Ann N.Y Acad.Sci 200; 952: 161 až 168.

Wang, M. Y., Anderson, G. a Nowicki, D. Preventívny účinok

Wang, M. Y., Lutfiyya, M. N., Weidenbacher-Hoper, V., Anderson, G., Su, C. X. a West, B. J. Antioxidačná aktivita šťavy noni u ťažkých fajčiarov. Chem.Cent.J. 200; 03:13.

Wang, M.Y., Nowicki, D. a Anderson, G. Ochranný účinok

Wang, M.Y., Nowicki, D., Anderson, G., Su, C., a Jensen, J. Ochranné účinky

Wang, M.Y., Peng, L., Lutfiyya, M. N., Henley, E., Weidenbacher-Hoper, V. a Anderson, G. Morinda citrifolia (noni) znižujú riziko rakoviny u súčasných fajčiarov znížením aromatických aduktov DNA. NutrCancer 200; 61 (5): 634-639.

Wang, M.Y., Su, C., Nowicki, D., Jensen, J., and Anderson, G.

Wang, M.Y., Su, C., Nowicki, D., Jensen, J., Anderson, G. Ochranný účinok

Wang, M., Kikuzaki, H., Csiszar, K., Boyd, CD, Maunakea, A., Fong, SF, Ghai, G., Rosen, RT, Nakatani, N. a Ho, CT Novel trisacharidová mastná kyselina ester identifikovaný z plodov Morinda citrifolia (Noni). J Agric.Food Chem. 199; 47 (12): 4.880 – 4.882.

Wang, M., Kikuzaki, H., Jin, Y., Nakatani, N., Zhu, N., Csiszar, K., Boyd, C., Rosen, RT, Ghai, G., z noni (Morinda citrifolia). J Nat Prod 200; 63 (8): 1182-1183.

Wang, Mian-Ying, Diane Nowicki, Gary Anderson, Alexandra Cheerva Jarakae Jensen. Štúdia ochorenia srdca: Zlepšenie profilov lipoproteínov u súčasných fajčiarov užívajúcich ovocnú šťavu Morinda citrifolia (noni). Obeh. 200; 109: 29.

West BJ, Deng S Jensen CJ. Nutričné ​​a fytochemické analýzy spracovaného pyré noni. Food Research International 201; 44: 2295-2301.

West BJ, Deng S. Metódy tenkej vrstvy chromatografie na rýchle testovanie identity Morinda citrifolia L. (Noni) Ovocie a listy. Advance Journal of Food Science and Technology 201; 2 (5): 298-302.

West, B. J., White, L. D., Jensen, C. J. a Palu, A. K. Štúdia dvojito zaslepenej klinickej bezpečnosti ovocnej šťavy noni. Pac.Health Dialog. 200; 15 (2): 21 až 32.

Wong, D. K. Sú imunitné odpovede kľúčové pre dlhodobé prežitie pacientov s rakovinou? Dve klinické štúdie prípadových štúdií o účinkoch Morinda citrifolia (Noni). Hawaii Med J 200; 63 (6): 182 – 184.

Yang J, Gadi R Thomason T. Antioxidačná kapacita noni (Morinda citrifolia, L.) Plody a listy v rôznych fázach zrelosti. Univerzita Guam, stanica UOG, Mangilao, Guam 2007

Yang, J., Paulino, R. J. a Janke-Stedronsky, S. Celková antioxidačná kapacita produktov Noni ako ovplyvnených spracovaním a skladovaním. 2004

YOUNGKEN, H. W., Sr. Štúdia koreňa Morinda citrifolia Linne. I. J Am.Pharm Assoc.Am.Pharm Assoc. (Baltim.) 195; 47 (3, časť 1): 162-165.

YOUNGKEN, H. W., Sr., JENKINS, H. J. a BUTLER, C. L. Štúdie na Morinda citrifolia L. II. J Am.Pharm Assoc.Am.Pharm doc. 196; 49: 271-273.

Zin AM, Haid AA Osman A Saari N Misran A. Izolácia a identifikácia antioxidačných zlúčenín z ovocia Mengkudu (Morinda citrifolia L.). Medzinárodný vestník potravinových vlastností. 200; 10: 363-373.

Anon. Štúdia akútnej orálnej toxicity na potkanoch-limit test: Tahitian Noni & re; Šťava. 1999

Carlsen SM, Folling I, Grill V, et al. Metformín zvyšuje celkové hladiny homocysteínu u nediabetických mužov s koronárnym ochorením srdca. Scand J Clin Lab Invest 199; 57: 521-7.

Carr ME, Klotz J, Bergeron M. Coumadinova rezistencia a vitamínový doplnok “Noni”. Am J Hematol 200; 77: 103.

Clinicaltrials.gov. Fáza I štúdie noni u pacientov s rakovinou. http://www.clinicaltrials.gov/ct/show/NCT00033878?order=1 (sprístupnený 17. septembra 2004).

Hiramatsu T, Imoto M, Koyano T, Umezawa K. Indukcia normálnych fenotypov v ras-transformovaných bunkách damnacanthal z Morinda citrifolia. Cancer Lett 199; 73: 161-6.

Hirazumi A, Furusawa E. Imunomodulačná látka bohatá na polysacharidy z ovocnej šťavy Morinda citrifolia (noni) s protinádorovou aktivitou. Phytother Res 199; 13: 380-7.

Hiwasa T, Arase Y, Chen Z a kol. Stimulácia ultrafialovej indukovanej apoptózy ľudských fibroblastových buniek UVr-1 inhibítormi tyrozínkinázy. FEBS Lett 199; 444: 173-6.

Hornick CA, Myers A, Sadowska-Krowicka H a kol. Inhibícia angiogénnej iniciácie a narušenia novovytvorených ľudských cievnych sietí šťavou z Morinda citrifolia (noni). Angiogenéza 200; 6: 143-9.

Jensen CJ, Westendorf J, Wang MY, Wadsworth DP. Noni šťava chráni pečeň. Eur J Gastroenterol Hepatol 200; 18: 575-7.

Koch E, Biber A. Liečba potkanov s extraktom Pelargonium sidoides EP 7630 nemá žiadny vplyv na parametre koagulácie krvi alebo na farmakokinetiku warfarínu. Phytomedicine 200; 14 Suppl 6: 40-5.

Li RW, Myers SP, Leach DN a kol. Interkultúrna štúdia: protizápalová aktivita austrálskych a čínskych rastlín. J Ethnopharmacol 200; 85: 25-32.

López-Cepero Andrada JM, Lerma Castilla S, MUDr. Fernández Olvera, Amaya Vidal A. [Hepatotoxicita spôsobená prípravkom noni (Morinda citrifolia)]. [Článok v španielčine] Rev Esp Enferm Dig 200; 99: 179 až 81.

Mahattanadul S, Ridtitid W, Nima S a kol. Účinky vodného ovocného extraktu Morinda citrifolia a jeho biomarker scopoletínu na refluxnú ezofagitídu a žalúdočné vredy u potkanov. J Ethnopharmacol 201; 134: 243-50.

McClatchey W. Od polynézskych liečiteľov pre obchody so zdravou výživou: meniace sa perspektívy Morinda citrifolia (Rubiaceae). Integr Cancer Ther 200; 1: 110-20.

McKoy ML, Thomas EA, Simon OR. Predbežné vyšetrenie protizápalových vlastností vodného extraktu z Morinda citrifolia (noni). Proc West Pharmacol Soc 200; 45: 76-8.

Millonig G, Stadlmann S, Vogel W. Bylinná hepatotoxicita: akútna hepatitída spôsobená prípravkom Noni (Morinda citrifolia). Eur J Gastroenterol Hepatol 200; 17: 445-7.

Mueller BA, Scott MK, Sowinski KM, Prag KA. Noni šťava (Morinda citrifolia): skrytý potenciál pre hyperkalemiu? Am J Kidney Dis 200; 35: 310-2.

Nima S, Kasiwong S, Ridtitid W, et al. Gastrokinetická aktivita vodného ovocného extraktu Morinda citrifolia a jeho možný mechanizmus účinku na modely človeka a potkana. J Ethnopharmacol. 201; 142 (2): 354-61.

Žiadny autor. Stanovisko k bezpečnosti spoločnosti Tahitian Noni & re; Ovocné pyré Morinda citrifolia (noni) a koncentrát “ako nová zložka potravín. EFSA Journal 200; 998: 1-16.

Palu AK. TAHITIAN NONI & re; Šťava: Jeho antioxidačná kapacita je len časťou repertoárov jeho vedeckých dôkazov o zdravotných výhodách Čo antioxidačné metódy skutočne merajú. Medzinárodné výskumné centrum Tahitian Noni Fork, Utah 2004

Pawlus AD, Su BN, Keller WJ, Kinghorn AD. An anthraquinone with potent quinone reductase-inducing activity and other constituents of the fruits of Morinda citrifolia (noni). J Nat Prod 200; 68:1720-2.

Potterat O, Felten R, Dalsgaard PW, Hamburger M. Identification of TLC markers and quantification by HPLC-MS of various constituents in noni fruit powder and commercial noni-derived products. J Agric Food Chem 200; 55:7489-94.

Prapaitrakool S, Itharat A. Morinda citrifolia Linn. for prevention of postoperative nausea and vomiting. J Med Assoc Thai 201; (93 Suppl 7):S204-9.

Raj RK. Skríning pôvodných rastlín na anthelmintický účinok proti ľudskému Ascaris lumbricoides: Časť II. Ind J Physiol Pharmacol 197; 1; 47-9.

Samoylenko V, Zhao J, Dunbar DC, et al. New constituents from noni (Morinda citrifolia) fruit juice. J Agric Food Chem 200; 54:6398-402.

Stadlbauer V, Fickert P, Lackner C, et al. Hepatotoxicity of NONI juice: report of two cases. World J Gastroenterol 200; 11:4758-60.

Stadlbauer V, Weiss S, Payer F, Stauber RE. Herbal does not at all mean innocuous: the sixth case of hepatotoxicity associated with morinda citrifolia (noni). Am J Gastroenterol 200; 103:2406-7.

Wang MY, Lutfiyya N Weidenbacher-Hoper V Peng L Lipsky MS Anderson G. Morinda citrifolia L. (noni) improves the Quality of Life in adults with Osteoarthritis. Functional Foods in Health and Disease. 201; 2:75-90.

Wang MY, West BJ, Jensen CJ, et al. Morinda citrifolia (Noni): a literature review and recent advances in Noni research. Acta Pharmacol Sin 200; 23:1127-41.

Welihinda J, et al. Vplyv Momordica charantia na glukózovú toleranciu pri diabete zrelosti. J Ethnopharmacol 198; 17: 277-82.

Xu J, Cai J Godbee RG Peek SF Darien BJ. TAHITIAN NONI͐ Equine Essentials͐ Regulates LPS-Induced COX-2 and Cytokine Expression in Equine Neonatal Monocytes: A Preliminary Study. University of Wisconsin, School of Veterinary Medicine 2006

Young DS. Účinky liekov na klinické laboratórne testy 4. vyd. Washington: AACC Press, 1995.

Younos C, Rolland A, Fleurentin J, et al. Analgesic and behavioural effects of Morinda citrifolia. Planta Med 199; 56:430-4.

Yu EL, Sivagnanam M, Ellis L, Huang JS. Acute hepatotoxicity after ingestion of Morinda citrifolia (noni berry) juice in a 14-year-old boy. J Pediatr Gastroenterol Nutr 201; 52:222-4.

Yuce B, Gulberg V, Diebold J, Gerbes AL. Hepatitis induced by noni juice from morinda citrifolia: a rare cause of hepatotoxicity or the tip of the iceberg? Trávenie 200; 73:167-70.

Zhang ZQ, Yuan L, Yang M a kol. Účinok Morinda officinalis How, tradičná čínska liečivá rastlina, na rozmedzí DRL 72 na potkanoch a test núteného plávania u myší. Pharmacol Biochem Behav 200; 72: 39-43.

Prírodné lieky Komplexná databáza verzie spotrebiteľov. pozri úplnú databázu profesionálnych verzií prírodných liekov. Fakulta terapeutického výskumu 2009.

Ex. Ženšen, vitamín C, depresia