nové lieky na liečbu rakoviny

Posledných 20 rokov prinieslo mnoho nových spôsobov, ako liečiť RA, a tam je viac za rohom. Tu je, ako sa zmenila tvár liečby.

Minulú zimu, keď strávil niekoľko popoludní s lopatou snehu, 27-ročná Heather Miceliová sa prebudila uprostred noci a nemohla sa z postele dostať. “Moje kĺby sa tak zväčšili, že som sa nemohol pohybovať bez plaču,” hovorí; O dva mesiace neskôr bol diagnostikovaný reumatoidná artritída (RA) vysokoškolský profesor na Johnsonovej a Walesskej univerzite v Providence, RI, ktorá bola vždy zdravá. To je oslabujúce autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje zápaly a opuchy v kĺboch ​​a okolitých tkanivách. ..

Teraz: Vy a váš reumatológ ste riešili radikálnu reakciu – a skoro. Budete mať od začiatku silné lieky – lieky na predpis, ktoré sa snažia zastaviť chorobu skôr, ako spôsobia veľké škody. Existuje niekoľko možností výberu alebo kombinácie, ak prvé nefungujú.

Vzorec na liečbu RA je často zmes. Lekári čerpajú z troch hlavných skupín liekov schválených FDA

1. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) zmierňujú bolesť a zápal. Niektoré, ako ibuprofén a naproxen sodný, sú voľnopredajné lieky. Potrebujete predpis pre ostatných, vrátane druhu nazývaného inhibítory COX-2, ktoré môžu byť ľahšie na žalúdku.

2. Kortikosteroidy vrátane prednisonu pôsobia rýchlo na kontrolu zápalu. Tieto silné lieky majú silné vedľajšie účinky, takže lekári obmedzujú dávku a ako dlho ich užívate.

3. Choroby modifikujúce antireumatické lieky (DMARD) môžu zmeniť priebeh RA a zabrániť poškodeniu kĺbov a tkanív. Blokujú účinky chemických látok, ktoré uvoľňujú, keď váš imunitný systém nesprávne napadne kĺby. Metotrexát je zvyčajne prvý predpísaný DMARD, často akonáhle je diagnostikovaný niekto. Lekári teraz vedia, že oneskorenie môže zhoršiť Vašu RA.

Vďaka genetickému výskumu sa za posledných 15 rokov prihlásilo mnoho nových liekov na liečbu RA. Predtým boli lieky DMARD vyrobené človekom. Väčšina najnovších liekov je biologická, čo znamená, že sú vyrobené z ľudských génov. Tieto silné copycatáty môžu zastaviť nadmerný imunitný systém.

Pretože tieto lieky sú zamerané na konkrétne kroky v procese zápalu, nevymazávajú celý imunitný systém, ako to robia niektoré ďalšie liečby RA. Pre mnohých ľudí môže biologická droga spomaliť, upraviť alebo zastaviť ochorenie – dokonca aj vtedy, keď iné spôsoby liečby nepomohli.

Prvý z nových typov inhibítorov DMARD, Jakinibs alebo JAK bol schválený v roku 2012. Niekedy sa nazývajú “orálni biológia”, ako u ostatných biologických pacientov sú podávané ako pilulky skôr ako výplň alebo infúzia. Jakinibs pracujú z vnútra buniek na zablokovanie enzýmov, ktoré upozornia imunitný systém na útočníka.