obezita a choroby: váženie vašich rizík

Varnada Karriem-Norwood, M; on1 /, 014

Obezita je termín, ktorý znamená, že vážite aspoň o 20% viac, než je normálna váha pre vašu výšku. Zvyšuje sa pravdepodobnosť, že budete mať aj podmienky

Nie každý, kto je obézny, má všetky tieto problémy. Riziko stúpa, ak máte jednu z týchto stavov v rodinnej anamnéze.

Tiež tam, kde je vaša váha môže mať význam. Ak je to väčšinou okolo vášho žalúdka (tvar “jablko”), môže to byť riskantnejšie, ako keď máte tvar “hrušky”, čo znamená, že vaša extra hmotnosť je väčšinou okolo bokov a zadok.

Tu je bližší pohľad na sedem podmienok, ktoré súvisia s obezitou alebo nadváhou.

Mimoriadna váha zvyšuje pravdepodobnosť vysokého krvného tlaku a vysokého cholesterolu. Obe tieto podmienky spôsobujú väčšiu pravdepodobnosť srdcových ochorení alebo mozgovej príhody.

Ochorenie srdca a mŕtvica; Vysoký krvný tlak; Diab; Niektoré rakoviny; Ochorenie žlčníka a žlčový kameň; Osteoarthriti; Gou; Problémy s dýchaním, ako je spánková apnoe (keď človek prestane dýchať na krátke epizódy počas spánku) a astmu

Dobrou správou je, že strata malého množstva hmotnosti môže znížiť vaše šance na rozvoj ochorení srdca alebo mŕtvice. Strata 5% -10% z vašej hmotnosti je preukázané, že znižuje vašu šancu na rozvoj srdcových ochorení.

Väčšina ľudí, ktorí majú diabetes typu 2, sú nadváhou alebo obéznymi. Môžete znížiť riziko vzniku cukrovky typu 2 tým, že stratíte váhu, budete jesť vyváženú stravu, dostať primeraný spánok a cvičiť viac.

Ak máte cukrovku typu 2, zníženie telesnej hmotnosti a zvýšenie fyzickej aktivity môže pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi. Ak chcete byť aktívnejší, môžete taktiež znížiť potrebu liekov na diabetes.

Rakoviny hrubého čreva, prsníka (po menopauze), endometria (obloženie maternice), obličiek a pažeráka sú spojené s obezitou. Niektoré štúdie tiež uviedli súvislosti medzi obezitou a rakovinou žlčníka, vaječníkov a pankreasu.

Ochorenie žlčníka a žlčové kamene sú bežnejšie, ak máte nadváhu.

Je ironické, že samotná strata hmotnosti, najmä rýchly úbytok hmotnosti alebo strata veľkého množstva hmotnosti, môže spôsobiť, že budete mať väčšiu pravdepodobnosť vzniku žlčových kameňov. Strata hmotnosti v pomere asi 1 libra týždenne je menej pravdepodobné, že spôsobí žlčové kamene.

zdravé, lahodné recepty z časopisu Eating Well.

Počas cvičenia by ste mali počítať medzi …