odstránenie vaječníkov (ooporektómia): rizikový faktor pre demenciu?

Opýtajte sa svojho lekára

Možno, ale je potrebný ďalší výskum, aby ste si boli istí. Odstránenie vaječníkov (ooporektómia), často vykonávané v spojení s hysterektómii, má dramatický účinok na vaše telo pred menopauzou. Táto náhla strata vaječníkov sa tiež nazýva chirurgická menopauza, pretože spúšťa všetky zmeny menopauzy.

Vaše vaječníky produkujú väčšinu estrogénu vo vašom tele, reprodukčný hormón, ktorý má mnoho funkcií mimo reguláciu vášho menštruačného cyklu. Estrogén môže chrániť váš mozog pred zmenami súvisiacimi s vekom, ktoré vedú k poruchám poznávania a demencii.

Niektoré štúdie naznačujú, že včasná ooporektómia môže zvýšiť riziko vzniku demencie alebo iných deficitov kognitívnych funkcií. Niektoré výskumy naznačujú, že môžete pomôcť kompenzovať toto riziko užívaním hormonálnej liečby (HT), kým nedosiahnete prírodný vek menopauzy.

Viac výskumov bude potrebné, kým lekári nebudú vedieť, či ooporektómia zvýši vaše riziko demencie a či je potrebné HT.

Preto je dôležité hovoriť so svojím lekárom skôr, než sa rozhodnete mať ooporektómiu.

U niektorých žien stojí za dlhodobé riziká ooporektómia. Ak nesiete jednu z genetických mutácií, ktoré spôsobujú pravdepodobnosť rakoviny prsníka a vaječníkov, môže to napríklad ušetriť váš život – aj keď nemáte HT.

s

navštívte svojho lekára