omega-3 mastných kyselín

Pokiaľ ide o tuky, je tu jeden typ, ktorý nechcete znížiť: omega-3 mastné kyseliny. Dve kľúčové – EPA a DHA – sa nachádzajú predovšetkým v určitých rybách. ALA (kyselina alfa-linolénová), ďalšia mastná kyselina omega-3, sa nachádza v rastlinných zdrojoch, ako sú orechy a semená. Nielenže vaše telo potrebuje tieto mastné kyseliny na fungovanie, ale prinášajú aj veľké zdravotné výhody.

: Pravda o Omega-3, Dobrý tuk

Krvný tuk (triglyceridy); Prípravky z rybieho tuku môžu znížiť zvýšené hladiny triglyceridov. Ak máte vysoké hladiny tohto krvného tuku, vystavujete sa riziku srdcových ochorení.

Reumatoidná artritída; Prípravky z rybieho tuku (EPA + DHA) môžu obmedziť tuhosť a bolesť kĺbov. Omega-3 doplnky tiež zdanlivo zvyšujú účinnosť protizápalových liekov.

Depresie. Niektorí vedci zistili, že kultúry, ktoré konzumujú potraviny s vysokým obsahom omega-3, majú nižšiu úroveň depresie. Zdá sa, že rybí tuk zvyšuje účinky antidepresív a môže pomôcť pri depresívnych symptómoch bipolárnej poruchy.

Vývoj dieťaťa. Zdá sa, že DHA je dôležitá pre vizuálny a neurologický vývoj u dojčiat.

Astma. Diéta s vysokým obsahom omega-3s znižuje zápal, kľúčovú zložku astmy. Ale sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa ukázalo, či doplnky rybieho tuku zlepšujú funkciu pľúc alebo znížia množstvo liekov, ktoré človek potrebuje na kontrolu stavu.

ADHD. Niektoré štúdie ukazujú, že rybí olej môže znížiť príznaky ADHD u niektorých detí a zlepšiť ich mentálne zručnosti, ako je premýšľanie, spomienka a učenie sa. V tejto oblasti je však potrebný ďalší výskum a doplnky omega-3 by sa nemali používať ako primárna liečba.

Alzheimerovej choroby a demencie. Niektoré výskumy naznačujú, že omega-3s môžu pomôcť chrániť pred Alzheimerovou chorobou a demenciou a majú pozitívny vplyv na postupnú stratu pamäte spojenú so starnutím. Ale to ešte nie je isté.

Ak je to možné, pokúste sa získať omega-3 mastné kyseliny z potravín, a nie ako doplnky. Cieľom je jesť ryby s vysokým obsahom DHA a EPA omega-3 mastných kyselín dvakrát až trikrát týždenne.

Tie obsahujú