opiátové bolesti pri chronickej bolesti

Trendy riadenia bolesti

Opiáty sú dostupné v tabletkách, kvapalinách alebo prísavách, ktoré sa užívajú ústami a vo forme výstrelu, náplasti a čapíkov.

Opioidné analgetiká potláčajú vaše vnímanie bolesti a utišujú vašu emocionálnu odpoveď na bolesť tým, že znižujú počet bolestivých signálov vyslaných nervovým systémom a reakciu mozgu na tie bolestivé signály.

Opioidy sa používajú na zníženie strednej až ťažkej chronickej bolesti.

Opiáty sú účinné pri zmiernení stredne ťažkej až ťažkej chronickej bolesti. Vyššie dávky môžu fungovať lepšie, ale aj vyššie dávky môžu spôsobiť viac vedľajších účinkov.

Ak jeden opioid neznižuje vašu bolesť, lekár Vám môže predpísať iný opioid na liečbu chronickej bolesti.

Všetky lieky majú vedľajšie účinky. Mnohí ľudia však necítia vedľajšie účinky, alebo sú schopní s nimi zaobchádzať. Opýtajte sa svojho lekárnika na vedľajšie účinky každého lieku, ktorý užívate. Vedľajšie účinky sú tiež uvedené v informáciách, ktoré sa dodávajú s vaším liekom.

Tu je niekoľko dôležitých vecí, na ktoré je potrebné premýšľať

Ak máte, ihneď zavolajte svojho lekára alebo iné pohotovostné služby

Ak máte, zavolajte svojho lekára

Časté vedľajšie účinky tohto lieku zahŕňajú

Pozri Drug Reference pre kompletný zoznam vedľajších účinkov. (Odkaz na drogy nie je dostupný vo všetkých systémoch.)

Liečivá proti bolesti opiátov sú silné lieky, ktoré môžu byť veľmi užitočné pri liečbe bolesti, najmä po poranení alebo operácii. Sú najbezpečnejšie, keď ich používate presne podľa pokynov svojho lekára. Existuje však riziko závislostí, ak ich užívate dlhšie ako niekoľko dní. Riziko je nižšie, ak dodržiavate pokyny lekára, ako ich užívať. Riziko je mierne vyššie, ak vy alebo niekto vo vašej rodine má v minulosti zneužívanie návykových látok. Ak sa obávate o závislosť, porozprávajte sa so svojím lekárom.

Niektoré z týchto liekov majú v nich acetaminofén. Skontrolujte štítky všetkých ostatných liekov bez lekárskeho predpisu a liekov na predpis, ktoré užívate. Mnohé lieky obsahujú acetaminofén. Neužívajte dva alebo viac liekov s acetaminofénom, pokiaľ Vám to lekár nepovie. Užívanie príliš veľa acetaminofénu môže byť škodlivé. Ak máte otázky týkajúce sa tohto, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Lieky na bolesť opiátov sa môžu zvážiť, ak iné lieky a liečby nekontrolovali vašu bolesť alebo nie sú pre vás bezpečné. Ak chcete urobiť toto rozhodnutie, môžete zvážiť vy a váš lekár

Suché ústa sú u týchto liekov bežné. Ak chcete pomôcť pri suchu v ústach, môžete žuť bezzubovú gumu, nasávať bez cukru cukríky alebo roztaviť ľad v ústach. Ak máte po niekoľkých týždňoch problémy s suchou rúk, obráťte sa na svojho lekára. Sucho v ústach môže viesť k zubnému kazu a ochoreniu ďasien.

Lekárstvo je jedným z mnohých nástrojov, ktoré má váš lekár liečiť zdravotný problém. Užívanie liekov, ako to naznačuje váš lekár, zlepší vaše zdravie a môže zabrániť budúcim problémom. Ak neberiete svoje lieky správne, môže to ohroziť vaše zdravie (a možno aj váš život).

Existuje mnoho dôvodov, prečo ľudia majú ťažkosti s užívaním svojho lieku. Vo väčšine prípadov však môžete urobiť niečo, čo môžete urobiť. Návrhy na riešenie bežných problémov: Užívanie liekov ako predpísané.

Zvyčajne sú prínosy lieku dôležitejšie než akékoľvek vedľajšie vedľajšie účinky; Vedľajšie účinky môžu ustupovať po chvíli, keď užijete liek; Ak vedľajšie účinky stále vás obťažujú a zaujímate sa, či by ste mali pokračovať v užívaní lieku, zavolajte lekára. On alebo ona môže byť schopná znížiť Vašu dávku alebo zmeniť Váš liek. Neodstráňte náhle užívanie lieku, pokiaľ Vám to lekár nepovie.

Problémy s dýchaním; Opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla; Známky predávkovania, vrátane; Studená, hladká pokožka; zmätenosť; Ťažká nervozita alebo nepokoj; Závažné závraty, ospalosť alebo slabosť; Pomalé dýchanie; Záchvaty.

Ak ste tehotná, dojčíte alebo plánujete otehotnieť, nepoužívajte žiadne lieky, pokiaľ vám to lekár nepovie. Niektoré lieky môžu vášmu dieťaťu poškodiť. Patria sem lieky na predpis a voľne predajné lieky, vitamíny, byliny a doplnky. A uistite sa, že všetci vaši lekári vedia, že ste tehotná, dojčíte alebo plánujete otehotnieť.

Následná starostlivosť je kľúčovou súčasťou vašej liečby a bezpečnosti. Nezabudnite urobiť a prejsť na všetky schôdzky a zavolajte svojho lekára, ak máte problémy. Je tiež dobré vedieť, aké sú vaše výsledky testov a vedieť si zoznam liekov, ktoré užívate.

Vyplňte nový formulár s informáciami o liekoch (PDF) (čo je dokument PDF?), Ktorý vám pomôže pochopiť tento liek.

MUDr. Anne C. Poinier – interná medicína; MUDr. Nancy Greenwaldová – Fyzikálna medicína a rehabilitácia

12. marca 2014

žihľavka; Rýchly, pomalý alebo búšenie srdca; Zvýšené potenie; Sčervenanie alebo sčervenanie tváre.

zápcha; Závraty, závraty alebo pocit mdloby; ospalosť; Nevoľnosť alebo zvracanie.

Vaše riziká pri užívaní iných liekov, ako sú acetaminofén alebo nesteroidné protizápalové lieky (NSAID); Vaše riziko závislosti od opiátov; Riziko opiátov spôsobuje ospalosť; Koľko opiátov môže zmierniť vašu bolesť.