osteomyelitída: príznaky, príčiny a liečba

Trendy riadenia bolesti

Osteomyelitída je infekcia kostí, vzácny, ale závažný stav. Kosti sa môžu infikovať mnohými spôsobmi: infekcia v jednej časti tela sa môže rozšíriť cez krvný obeh do kosti, alebo otvorená zlomenina alebo chirurgický zákrok môže vyvolať infekciu kosti.

Vo väčšine prípadov baktérie nazývané Staphylococcus aureus, typ baktérie Staphylococcus, spôsobujú osteomyelitídu.

Niektoré chronické stavy, ako je diabetes, môžu zvýšiť riziko osteomyelitídy.

Len 2 z každých 10 000 ľudí dostávajú osteomyelitídu. Podmienka postihuje deti a dospelých, hoci rôznymi spôsobmi. Určité podmienky a správanie, ktoré oslabujú imunitný systém, zvyšujú riziko osteomyelitídy človeka

Operácia kostí, vrátane náhrady bedrového a kolenného kĺbu, tiež zvyšuje pravdepodobnosť infekcie kostí.

U detí je osteomyelitída obvykle akútna. Akútna osteomyelitída prichádza rýchlo, ľahšie sa liečí a celkovo sa ukáže lepšie ako chronická osteomyelitída. U detí sa zvyčajne prejavuje osteomyelitída v kostiach ramena alebo nohy.

U dospelých môže byť osteomyelitída buď akútna, alebo chronická. Ľudia s diabetom, HIV alebo periférnymi vaskulárnymi ochoreniami sú viac náchylní na chronickú osteomyelitídu, ktorá pretrváva alebo sa opakuje napriek liečbe. Či už chronická alebo akútna, osteomyelitída často postihuje panvu alebo chrbticu chrbtice dospelého človeka. Môže sa vyskytnúť aj v nohách, najmä u osôb s cukrovkou.

Akútna osteomyelitída sa rýchlo rozvíja počas obdobia 7 až 10 dní. Príznaky akútnej a chronickej osteomyelitídy sú veľmi podobné a zahŕňajú

Osteomyelitída na stavcoch je známa silnou bolesťou chrbta, najmä v noci.

Zistenie, či osoba má osteomyelitídu, je prvým krokom liečby. Je to tiež prekvapivo ťažké. Lekári sa spoliehajú na röntgenové snímky, krvné testy, magnetickú rezonanciu a skenovanie kostí, aby získali obraz o tom, čo sa deje. Pre potvrdenie diagnózy osteomyelitídy je potrebná kostná biopsia. To tiež pomáha určiť typ organizmu, typicky baktérie, spôsobujúce infekciu, takže možno predpísať správne lieky.