osteoporóza a menopauza: rizikové faktory, príčiny, symptómy, liečba

Osteoporóza je ochorenie, ktoré oslabuje kosti, čím zvyšuje riziko náhlej a neočakávanej fraktúry. Doslova znamená “porézna kosť”, osteoporóza má za následok zvýšenú stratu kostnej hmoty a sily. Choroba často prebieha bez akýchkoľvek príznakov alebo bolesti.

Mnohokrát sa osteoporóza nezistí, kým oslabené kosti nespôsobia bolestivé zlomeniny zvyčajne v oblasti chrbta alebo bokov. Bohužiaľ, ak máte zlomené kosti spôsobené osteoporózou, máte vysoké riziko, že budete mať inú. A tieto zlomeniny môžu byť oslabujúce. Našťastie existujú kroky, ktoré môžete použiť na zabránenie výskytu osteoporózy. A liečba môže spomaliť rýchlosť kostnej straty, ak už máte osteoporózu.

Pokúšať sa držať krok s poslednou hormonálnu substitučnú liečbu (alebo HRT) môže byť ťažké; Ženy nevedia, na čo by mali veriť, “hovorí Shelley R. Salpeter, MD, riaditeľka poradenských služieb v medicíne v San Jose Medical Center v San Jose, Kalifornia. Odborníci diskutujú o rizikách a výhodách hormonálnej substitučnej liečby, vrátane FDA, súhlasí s tým, že určite pomáha pri dvoch podmienkach: príznaky menopauzy a osteoporózy, Tu sú klady a zápory používania …

Aj keď nepoznáme presnú príčinu osteoporózy, vieme, ako sa choroba vyvíja. Vaše kosti sú vyrobené z živého rastúceho tkaniva. Vonkajší plášť kortikálnej alebo hustá kosť obklopuje trabekulárnu kosť, hubovitú kosť. Keď kosť oslabuje osteoporóza, “otvory” v “hubke” rastú a čoraz viac oslabujú vnútornú štruktúru kosti.

Až do veku 30 rokov osoba bežne stavia viac kostí, než on alebo ona stráca. Počas procesu starnutia sa rozpad kostí začína prekrývať nahromadenie kostí, čo má za následok postupnú stratu kostnej hmoty. Akonáhle táto strata kosti dosiahne určitý bod, osoba má osteoporózu.

Existuje priamy vzťah medzi nedostatkom perimenopauzy a menopauzy estrogénu a k rozvoju osteoporózy. Predčasná menopauza (pred dosiahnutím veku 40 rokov) a akékoľvek predĺžené obdobia, v ktorých sú hormonálne hladiny nízke a menštruačné obdobia sú neprítomné alebo zriedkavé, môžu spôsobiť stratu kostnej hmoty.

Osteoporóza sa často nazýva “tiché ochorenie”, pretože na začiatku dochádza k strate kostí bez symptómov. Ľudia nemusia vedieť, že majú osteoporózu, až kým sa ich kosti nestanú tak slabé, že náhle napätie, náraz alebo pád spôsobí zlomeninu alebo stavbu sa zrúti. Zlomené stavce sa môžu spočiatku cítiť alebo vidieť vo forme ťažkej bolesti chrbta, straty výšky alebo deformácií chrbtice, ako je sklonená pozícia.