otvorená prostatektómia pre benígnu hyperpláziu prostaty

Otvorená prostatektómia je chirurgické odstránenie prostaty. Robí sa pod všeobecným alebo spinálnym anestetikom. Zvyčajne sa incízia vykonáva cez spodnú časť brucha, hoci niekedy sa incízia uskutočňuje medzi konečníkom a základňou penisu. Katéter sa môže umiestniť do močového mechúra cez spodnú časť brušnej kože, aby pomohol prepláchnuť močový mechúr (pooperačné zavlažovanie močového mechúra) a iný katéter vyjde z penisu, aby vypustil moč. Tento postup si vyžaduje o niečo dlhší pobyt v nemocnici a obdobie na zotavenie ako transuretrálna resekcia prostaty (TURP).

Prostatektómia tiež znižuje pravdepodobnosť, že bude potrebná ďalšia operácia, čo je potenciálny problém pri používaní TURP.

Ak ste boli liečení na rakovinu prostaty, nemôže sa urobiť otvorená prostatektómia.

Otvorená prostatektómia vyžaduje niekoľko dní v nemocnici. Katéter je ponechaný na mieste po dobu 3 až 5 dní. Môžete ísť domov s močovým katétrom na mieste. Váš lekár vám poskytne pokyny, ako sa starať o Váš katéter doma.

Máte veľmi veľkú prostatu; Máte divertikulu močového mechúra (vrecká v stene močového mechúra) alebo kamene močového mechúra; TURP nie je možné z iného dôvodu.

Otvorená prostatektómia sa zvyčajne používa u mužov, ktorí chcú operáciu na liečbu ich benígnych symptómov hyperplázie prostaty (BPH) a ktorí majú veľmi zväčšenú prostatu.

Otvorená prostatektómia takmer vždy zlepšuje príznaky. 1

Riziká otvorenej prostatektómie zahŕňajú

Chirurgia zvyčajne nie je potrebná na liečbu BPH, ale niektorí muži si ju môžu vybrať. Výber operácie závisí vo veľkej miere od vašich preferencií a pohodlia s myšlienkou operácie. Medzi veci, ktoré je potrebné zamyslieť, patrí vaše očakávanie výsledkov, závažnosť vašich symptómov a možnosť vzniku komplikácií.

Muži, ktorí majú ťažké symptómy pred chirurgickým zákrokom, majú často veľké zlepšenie v kvalite života po operácii. Muži, ktorých symptómy sú mierne, môžu zistiť, že operácia výrazne nezvyšuje ich kvalitu života. Možno chcú starostlivo premyslieť pred rozhodnutím o operácii na liečbu BPH.

Vyplňte formulár s informáciami o operácii (PDF) (čo je PDF dokument?), Ktorý vám pomôže pripraviť sa na túto operáciu.

Možná potreba transfúzie krvi. O niečo viac mužov vyžaduje transfúziu krvi po otvorenej prostatektómii ako po TURP; Neschopnosť mať sexuálny styk kvôli problémom s erekciou. Stáva sa to u menej ako 5 zo 100 mužov a je častejšie u starších mužov ako u mladších mužov. ; Silné nutkanie na močenie (hyperaktívny močový mechúr), ktoré môže tiež spôsobiť únik moču (urgentná inkontinencia). To sa zvyčajne zlepšuje v priebehu týždňov alebo mesiacov. Úplná alebo čiastočná neschopnosť zadržať moč (inkontinencia); Ejakulácia spermy do močového mechúra namiesto prechodu cez penis (retrográdna ejakulácia). Stáva sa to u 80 až 90 zo 100 mužov, ktorí majú otvorenú prostatektómiu. Hoci to nie je škodlivé, môže to spôsobiť problémy s plodnosťou.

Výbor AUA pre usmernenia pre prax (2010). Usmernenie AUA o liečbe benígnej hyperplázie prostaty. Kapitola 3: Výsledky analýz výsledkov liečby. K dispozícii online: http: //www.auanet/content/guidelines-and-quality-care/clinical-guidelines.cfm? Sub = bph.

Han M, Partin AW (2012). Retropubická a suprapubická otvorená prostatektómia. V AJ Wein a kol., Eds., Campbell-Walsh Urology, 10. vyd., Zv. 3, str. 2695-2703. Philadelphia: Saunders.

E. Gregory Thompson, MD – interná medicína; J. Curtis Nickel, MD, FRCSC – Urológia

14. novembra 2014