vedenie nosových polypov – príčiny, príznaky a možnosti liečby

Čo je to?

Nosový polyp je benígny (nerakovinový) nádor, ktorý rastie z podšívky nosa alebo sínusov. Tieto polypy sa zvyčajne vyskytujú v pravom i ľavom nosnom kanáli a zabraňujú prúdeniu vzduchu. Môžu spôsobiť, že nos je suchý a môže znížiť váš pocit pachu. Nie všetky nárasty v nose sú polypy; Nosové polypy môžu vyplynúť z chronického (dlhotrvajúceho) zápalu obloženia nosa, aj keď sa často vyskytujú bez zjavného dôvodu. Ľudia s chronickou sennou nádchou (alergická rinitída) majú väčšiu pravdepodobnosť vývoja nosových polypov než iní. Okrem toho sa nosové polypy často vyskytujú u detí s cystickou fibrózou. Ľudia s nosovými polypami a astmou sú často alergickí na aspirín a iné nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako je ibuprofén a naproxén. Môžu sa u nich vyskytnúť náhle ťažké dýchacie ťažkosti, ak užívajú niektoré z týchto liekov. Ak máte nosové polypy a astmu, vyhnite sa liekom obsahujúcim aspirín alebo iné NSAID. Pamätajte, že aspirín a iné NSAID sú prítomné v mnohých tabletách na bolesti, ktoré sa nachádzajú mimo over-the-counter a lieky proti chladu a chrípke. Sú tiež prítomné v niektorých kožných krémoch. príznaky; Kľúčové príznaky nosových polypov sú: Ťažkosti s dýchaním nosom; Konštantné vyčerpanie z nosa; Pretrvávajúca neplodnosť a nepríjemné pocity na tvári; Časté infekcie sínusov; Strata zápachu

príznaky

Kľúčové príznaky nosových polypov sú: Ťažkosti s dýchaním nosom; Konštantné vyčerpanie z nosa; Pretrvávajúca neplodnosť a nepríjemné pocity na tvári; Časté infekcie sínusov; Strata zápachu

diagnóza

Váš lekár vás požiada o vašu anamnézu. On alebo ona sa pravdepodobne pýta, či máte anamnézu sennej nádchy, alergickej rinitídy, astmy alebo alergie na aspirín.

Ako dlho to trvá?

Pokiaľ sa liečba nezačne, polypy pretrvávajú, pokiaľ je príčina prítomná. Liečba (pozri nižšie) zmršťuje alebo eliminuje polypy. Predĺžená liečba je zvyčajne nevyhnutná na to, aby sa zabránilo opakovaniu.

Ako zabrániť tomuto zdravotnému stavu

Prevencia môže prísť mnohými spôsobmi. Jeden môže odstrániť príčinu polypov, ako je odstránenie alergénov prostredníctvom environmentálnych kontrol. Pomocou desenzibilizácie je možné blokovať stimulačnú príčinu. Alebo sa môže použiť udržiavacia terapia s protizápalovými liekmi, ako sú steroidné nosové spreje alebo inhibítory leukotriénov. Mnohokrát je potrebná kombinácia pre optimálnu prevenciu.

Ako liečiť tento zdravotný stav

Ak sú nosové polypy malé, môže Vám lekár predpísať nosový sprej obsahujúci kortikosteroidy, možno spolu s pilulkami s kortikosteroidmi. Tento liek pomaly zmršťuje polypy a zabráni ich návratu. Veľké polypy, ktoré neodpovedajú na lekársku liečbu, si zvyčajne vyžadujú operáciu. Vo väčšine prípadov je chirurgický zákrok ambulantný. Chirurg môže používať malú tubu nazývanú endoskop na vykonanie operácie. Tým sa zabráni potrebe vonkajšieho rezu na tvári. Chirurg posiela časť polypového tkaniva do laboratória na bližšie vyšetrenie. V zriedkavých prípadoch sa zdá, že to, čo sa javí ako polyp, môže stať niečím iným.

Kedy navštíviť lekára

Ak sa vyskytne, navštívte svojho lekára

prognóza

Mnoho ľudí s nosovými polypami môže mať svoje symptómy kontrolované liečbou a liečbou alergie. Keď to zlyhá, operácia môže odstrániť polypy a zlepšiť dýchanie. Pokračujúca lekárska terapia je zvyčajne stále potrebná po operácii, aby sa zabránilo opakovaniu.