výživa a trávenie: opýtajte sa odborníka na výživu

Potraviny s vysokým obsahom tuku, ako je maslo, sú bežným spúšťačom pre spätný tok kyseliny a pálenie záhy. Trik je znížiť obsah tuku vo vašej strave a zistiť, či to zlepšuje vaše príznaky. Existujú “lite” verzie masla, ktoré majú menej tuku. Ale ak máte stále príznaky s tým, ľahký margarín je ďalšia možnosť. Stačí si vybrať ten, ktorý má nulové trans-tuky a žiadne hydrogenované oleje uvedené v zložkách. Niektorí ľudia s refluxom kyseliny tolerujú zeleninu a olivový olej lepšie ako maslo. Takže môžete aj vyskúšať.

Čaj je bohatý na antioxidanty. A kým je potrebný ďalší výskum, niektoré štúdie ukázali, že čaj, hlavne zelený čaj, vám môže pomôcť udržať zdravú telesnú hmotnosť a udržať stabilnú hladinu cholesterolu a krvného tlaku. Je však veľmi nepravdepodobné, že čaj samotný vám pomôže schudnúť, ak si neustále sledujete príjem tukov a kalórií a cvičenie pravidelne. Ak pijete veľa čaju, len extra tekutina spôsobí, že musíte ísť do kúpeľne častejšie, čo je normálne. Ak čaj obsahuje kofeín, môže to tiež spôsobiť, že niektorí ľudia chodia do kúpeľne častejšie.

Je to vždy najlepšie, aby si vaše živiny z vašej stravy. Ale prijímanie vitamínov a minerálov môže byť dobrým nápadom vzhľadom na zvýšené riziko podvýživy u ľudí s ulceróznou kolitídou; Nikdy nechcete brať viac ako odporúčané množstvo vitamínu alebo minerálu. Existujú určité vitamíny a minerály, ktoré ľudia s ulceróznou kolitídou častejšie potrebujú vo forme doplnkov, vrátane vitamínu D, vápnika, železa a kyseliny listovej. Viac vitamín môže dokonca pomôcť získať dodatočné živiny, ktoré budete potrebovať. Porozprávajte sa so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu, aby ste sa uistili, že užívate správne vitamíny v správnych množstvách.

Neexistuje nič o rajčiakovej šťave, ktoré by vám pomohlo spravovať Vašu hladinu cukru v krvi. Potraviny, ktoré majú vysoký obsah vlákniny, vám pomôžu zlepšiť hladinu cukru v krvi. Ale rajčiaková šťava má len 1 gram vlákniny na pohár, čo nie je veľa. Tiež väčšina paradajkových štiav bude mať vysoký obsah soli. Jeden pohár môže obsahovať asi 25% všetkého sodíka, ktorý by ste mali dostať za deň; Zdravým spôsobom, ako regulovať hladinu cukru v krvi, je celodenné konzumovanie niekoľkých malých jedál a obmedzenie príjmu “zlých” sacharidov – ako je biela ryža, zemiaky a cestoviny – a potraviny s vysokým obsahom cukru. Rozhodnite sa pre zeleninu, ovocie s kožou a celozrnné sacharidy miesto.

Po prvé, je dôležité pochopiť, že sa nemusíte vyhýbať mlieku a mliečnym výrobkom len preto, že ste neznášanlivosťou laktózy. Mliečne výrobky sú najlepšími zdrojmi vápnika a vitamínu D. Zdravšia možnosť je vybrať mlieko a mliečne výrobky bez laktózy, prednostne s nízkym obsahom tuku alebo bez tuku. Existujú aj doplnky enzýmu laktázy, ktoré môžu pomôcť predchádzať príznakom LI pri jedle alebo pití bežných mliečnych výrobkov. Jogurt je tiež vynikajúcim zdrojom vápnika a proteínov, ktorý väčšina ľudí s laktózovou intoleranciou môže jesť, s malými alebo žiadnymi príznakmi, pretože probiotiká v jogurte pomáhajú stráviť laktózový cukor, ktorý spôsobuje symptómy LI s inými mliečnymi výrobkami.

Najjednoduchšia odpoveď je čo najmenej. Vaše telo potrebuje sodík, ale väčšina z nás dostane dostatok sodíka len z potravín, ktoré jedláme, bez toho, aby sme pridávali ďalšie. Sodík sa prirodzene nachádza aj v určitých potravinách. Mali by ste dostať viac ako 2300 mg sodíka denne alebo maximálne 1 500 mg denne, ak máte viac ako 50 rokov, máte afroameričan alebo máte vysoký krvný tlak, cukrovku alebo ochorenie obličiek; Skutočnosťou je, že väčšina z nás dostane okolo 3 400 mg denne.

Spolupracujte so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že sa zaoberáte nízkou hladinou cukru v krvi správnym spôsobom. Určité zdravotné ťažkosti môžu spôsobiť nízku hladinu cukru v krvi, alebo sa môže jednoducho vyskytnúť v dôsledku nechutenia. Pre niektorých sa môže vyskytnúť niekoľko hodín po jedle, čo sa nazýva reaktívna hypoglykémia; Ak Váš lekár rozhodne, že nedošlo k žiadnemu zdravotnému stavu spôsobujúcemu nízku hladinu cukru v krvi, môžete urobiť niekoľko krokov, aby ste tomu zabránili. Jedzte niekoľko malých jedál a občerstvenie po celý deň, asi každé 2 až 3 hodiny. Zahrňte chudé bielkoviny a potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako sú celé zrná, ovocie a zelenina. Obmedzte potraviny s vysokým obsahom cukru. Alkohol môže tiež spôsobiť nízku hladinu cukru v krvi. Nezabudnite preto trochu zjednotiť, ak máte nápoj.

Každý, kto má srdcové ochorenie, musí obmedziť množstvo nasýtených tukov v strave. Nasýtené tuky väčšinou pochádzajú z mäsa a mliečnych výrobkov s vysokým obsahom tuku. Potraviny, ktoré majú vysoký obsah nasýtených tukov, majú tiež tendenciu mať vyššiu hladinu cholesterolu. Nepotrebujete úplne odstrániť červené mäso, ale musíte ho obmedziť a vybrať štíhlejšie kusy červeného mäsa, ako je napríklad špičková sviečková alebo okrúhla pečienka. Tiež si uvedomte ďalšie potraviny, ktoré majú vysoký obsah nasýtených tukov, vrátane krému, masla, syrov s vysokým obsahom tuku a mnohých pečených a vyprážaných potravín.

Nie. To nie je normálne a mali by ste si byť istí, že sa o to dozviete u svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Znie to ako druh potravinovej neznášanlivosti, keď vaše telo nie je správne trávenie niektorých potravín a práve prechádzajú cez váš systém. Okrem nepríjemných príznakov, ktoré môžu spôsobiť, ako napríklad hnačka, môžete chýbať o dôležitých živinách. Určité zdravotné ťažkosti môžu spôsobiť tento problém. Jednou z najčastejších príčin je neznášanlivosť laktózy, keď vaše telo nedokáže trávenie laktózy, cukru v mlieku a iných mliečnych výrobkoch. Dobrou správou je, že mliečne výrobky bez laktózy môžu tento problém vyriešiť. Je však dôležité zistiť, čo najskôr spôsobuje váš konkrétny problém. Kým sa nedostanete k lekárovi, začnite si viesť denník s jedlom, pričom si všimnete, ktoré potraviny konzumujete a ktoré spôsobujú viac príznakov. Potom tieto informácie zdieľajte so svojím lekárom.

Doplnky vápnika a vitamínu D sú dobrým spôsobom, ako vám pomôcť dosiahnuť denný odporúčaný príjem 1000 mg vápnika a 600 IU vitamínu D pre 30-ročnú ženu. Ale je najlepšie získať vitamíny a minerály, ktoré potrebujete z toho, čo budete jesť. Ak nemáte radi mlieko, jogurt je zdroj vápnika, ktorý je dokonca ešte lepší ako mlieko. Avšak na rozdiel od mlieka, jogurt nie je typicky obohatený vitamínom D. Vitamín D je ťažká živina, ktorá sa dostane do vašej stravy. Ale iné zdroje potravy zahŕňajú obohatené obilniny, losos a konzervované tuniaky.

Zatiaľ čo doplnky vápnika môžu spôsobiť zápchu, je to úplne nezvyčajné, keď sa užívajú správne a v správnej dávke. Ak užívate príliš veľa, zápcha je bežnejším vedľajším účinkom. Vaše telo nedokáže absorbovať viac ako 500 mg vápnika naraz. Takže nie je dôvod brať viac ako to naraz.

Zatiaľ čo spracovaný cukor nie je pre vaše trávenie mimoriadne zlé, určite je to niečo, čo chcete len príležitostne, ak je vaším cieľom byť zdravý. Zvýšený príjem cukru je spojený s abnormálnou hladinou cholesterolu a tuku v tele. A preťaženie na sladkých potravinách zvyčajne pridá do stravy značné množstvo kalórií, čo môže viesť k prírastku hmotnosti.

Dietárne návyky rozhodne zohrávajú úlohu pri zvládaní syndrómu dráždivého čreva (IBS). Ale neexistuje žiadny plán stravy, ktorý by sa hodil pre všetkých s IBS. Avšak mnohí ľudia s IBS sa lepšie udržiavajú stravou s vysokým obsahom vlákniny, najmä ak je problémom zápcha. Väčšina z nás má príliš málo vlákien. Takže je to dobrý nápad zvýšiť príjem vlákniny s ovocím, zeleninou, celozrnnými a dokonca vláknovými doplnkami. Zvyšujte príjem vlákniny pomaly, aby váš tráviaci systém mal čas si na to zvyknúť. V opačnom prípade by to mohlo spôsobiť zvýšený plyn alebo nadúvanie. Nezabudnite tiež piť veľa vody, aby ste sa uistili, že vlákno robí svoju prácu, ktorou je udržať vaše črevá v pohybe; Ostatné stratégie diéty, ktoré pracujú pre niektorých ľudí, jedia menšie a častejšie jedlá na zníženie nadúvania. Niektorí ľudia môžu zistiť, že určité uhľohydráty môžu byť problematické. Pre tých ľudí môže pomôcť eliminačná strava nazývaná FODMAPS. Ak chcete prejsť na túto cestu, mali by ste spolupracovať so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti alebo s odborníkom na výživu.

Jednou z problémov s menopauzou je prírastok hmotnosti, pokles estrogénu, ktorý žena skúsenosti môže hrať úlohu. Okrem toho ľudia majú tendenciu strácať svalstvo, pretože starnú a často sa stávajú menej aktívnymi. Ale váš vek by vás nemal brániť v cvičení. Cvičenie a predovšetkým silový tréning pomôže udržať vaše svaly silné. A svaly spaľujú viac kalórií po celý deň, čo telo zvyšuje metabolizmus. Dokonca aj 10 minút cvičenia denne môže pomôcť. Ale je lepšie dosiahnuť najmenej 30 minút, 5 dní v týždni; Je to prirodzená súčasť starnutia, že náš metabolizmus klesá, aj napriek našim najlepším snahám ho urýchliť. Takže potrebujeme znížiť, koľko jeme, ako starne. Zamerajte sa na udržiavanie celých obilnín, ovocia, zeleniny a chudých zdrojov bielkovín vo vašej strave. A jesť menšie jedlá, častejšie.

Agáve aj med sú zdrojom cukru a môžu predstavovať problém pri kontrole hladiny cukru v krvi. Rafinované agave sladidlá nie sú vo svojej podstate zdravšie ako cukor alebo med. Je dobré použiť malé množstvo agáve alebo medu. Ak však vaša hladina cukru v krvi nie je dobre kontrolovaná, môžete sa z času na čas radšej používať umelé sladidlo. Združenie Diabetes odporúča umelé sladidlá, ktoré pomáhajú ľuďom s cukrovkou udržať si hladinu cukru v krvi pod kontrolou.

Diéty s vysokým obsahom tuku a cholesterolu a s nízkym obsahom vlákniny môžu zvýšiť riziko žlčových kameňov. Odstránenie tuku a cholesterolu môže pomôcť uklidniť príznaky žlčových kameňov. To neznamená, že sa skutočne rozpustia a budú vylúčení. Môže to však pomôcť zlepšiť vaše príznaky. Ako vždy, zdravá výživa je najlepšia, či už máte žlčové kamene alebo nie. Patria sem čerstvé ovocie a zelenina, celé zrná, chudé mäso a bielkovinové zdroje a mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku.

Ďakujem, že ste sa pripojili k nám a požiadali vás o výživu. Nezabudnite sa zaregistrovať v stredu 12. septembra o 1 hod. ET, keď budeme diskutovať o “Nutrition for Beauty”. Ak si chcete pripomenúť e-mailovú pripomienku deň pred udalosťou, zaregistrujte sa.

SOURCE

8. augusta 2012, Výživa a trávenie: Opýtajte sa odborníka na výživu, Dr. Michael W. Smith.

Názory vyjadrené v tejto časti sú len odborníkom a špecialistom. Nezohľadňujú názory lekára ani žiadneho člena redakčnej rady na ich presnosť, rovnováhu alebo objektívnosť. nie je náhradou za odbornú lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu. Nikdy neodkladajte alebo neberiete do úvahy hľadanie odbornej lekárskej pomoci od svojho lekára alebo iného kvalifikovaného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti kvôli niečomu, čo ste si prečítali.

 nepodporuje žiadny konkrétny produkt, službu alebo ošetrenie. Ak si myslíte, že máte zdravotnú pohotovosť, okamžite zavolajte svojho lekára alebo zavolajte na číslo 911.