výživy pre rané chronické ochorenie obličiek u dospelých

Výživa pre ranú chronickú chorobu obličiek u dospelých

Prečo je výživa dôležitá pre osoby s predčasným chronickým ochorením obličiek (CKD)?

Prečo je výživa dôležitá pre osoby s predčasným chronickým ochorením obličiek (CKD) ?; Čo robia obličky ?; Aké sú účinky CKD ?; Kto je ohrozený CKD ?; Čo musí človek s CKD a cukrovkou vedieť o potravinách a regulovať hladinu glukózy v krvi ?; Čo človek s CKD a vysokým krvným tlakom potrebuje vedieť o potravinách a kontrole krvného tlaku? Čo je liečebná výživa (MNT) ?; Ako môže porozumenie a sledovanie správ v laboratóriu pomôcť niekomu so skorým CKD urobiť zdravú výživu? Body na zapamätanie;

Mnohé organizácie poskytujú podporu pacientom a lekárom. Pozrite si úplný zoznam organizácií na liečbu obličiek a urologických ochorení. (PDF, 345 KB)

Kontrola glukózy v krvi, nazývanej aj krvný cukor, a krvný tlak prostredníctvom zdravých stravovacích možností je dôležitým krokom k spomaleniu alebo zastaveniu progresie CKD. Diabetes a vysoký krvný tlak sú dve hlavné príčiny CKD v Spojených štátoch. Osobné stravovacie návyky môžu zvýšiť alebo znížiť riziko cukrovky a krvného tlaku.

Obličky odstraňujú odpady a extra vodu z krvi a tvoria moč. Ak chcete udržať správne fungovanie tela, obličky vyrovnávajú soli a minerály – ako je vápnik, fosfor, sodík a draslík – ktoré cirkulujú v krvi. Obličky tiež uvoľňujú hormóny, ktoré pomáhajú tvoriť červené krvinky, regulujú krvný tlak a udržujú kosti silné.

Čo robia obličky?

Jedlo o rovnakom množstve jedla každý deň; Konzumácia jedál a občerstvenia približne v rovnaký čas každý deň; Nesmie preskočiť jedlo ani občerstvenie. Užívanie liekov v rovnakom čase každý deň; Zúčastňuje sa fyzickej aktivity každý deň.

CKD zvyčajne trvá dlho, než sa rozvinie a nezmizne. V CKD obličky pokračujú v práci – jednoducho nie tak dobre, ako by mali. Odpady sa môžu stavať tak postupne, že sa telo stane zvyknutým na to, aby mali tieto odpady v krvi. Soľ s obsahom fosforu a draslíka môže vzrastať na nebezpečnú úroveň, čo spôsobuje problémy so srdcom a kosťami. Anémia – nízky počet červených krviniek – môže vyplynúť z CKD, pretože obličky prestávajú vyrábať dostatok erytropoetínu, hormónu, ktorý spôsobuje tvorbu červených krviniek kostnej drene. Po mesiacoch alebo rokoch môže CKD prekonať trvalé zlyhanie obličiek, ktoré vyžaduje, aby človek mal transplantáciu obličiek alebo pravidelnú liečbu krvi, ktorá sa nazýva dialýza.

Kontrola glukózy v krvi a krvného tlaku prostredníctvom zdravých stravovacích možností je dôležitým krokom k spomaleniu alebo zastaveniu progresie chronickej choroby obličiek (CKD). Obličky odstraňujú odpady a extra vodu z krvi a tvoria moč. Milióny Američanov sú ohrození rozvojom CKD, pretože majú cukrovku, vysoký krvný tlak alebo oboje; Ľudia s diabetom typu 1 alebo typu 2 musia starostlivo vybrať potraviny na kontrolu glukózy v krvi. Po pokuse o udržanie hladiny glukózy v krvi na zdravom stupni môže zabrániť rozvoju CKD. Kontrola krvného tlaku prostredníctvom zdravých stravovacích možností a pravidelnej fyzickej aktivity môže oddialiť alebo zabrániť rozvoju CKD. Ľudia s CKD by sa mali snažiť udržať krvný tlak pod 140/90 mmHg. Lekárska výživa (MNT) je využívanie poradenstva registrovaným dietetom na podporu zdravotného alebo zdravotného cieľa. Dietitians, ktorí sa špecializujú na pomoc ľuďom s CKD, sa nazývajú obličkoví dietiti. Naučiť sa, ako čítať a rozumieť laboratórnym správam, umožňuje človeku vidieť, ako môžu rôzne potraviny ovplyvniť obličky. Pacienti môžu požiadať svojho lekára o kópie svojich laboratórnych hlásení a požiadať o ich vysvetlenie a uvedomiť si výsledky z normálneho rozsahu.

Milióny Američanov sú ohrození rozvojom CKD, pretože majú cukrovku, vysoký krvný tlak alebo oboje. Vysoká hladina glukózy v krvi spôsobuje, že ľudia s cukrovkou sú vystavení riziku srdcových ochorení, mŕtvice, amputácie a problémov s očami a obličkami. Ľudia s vysokým krvným tlakom sú ohrození poškodenými krvnými cievami vrátane malých ciev v obličkách.

Výživa pre ranú chronickú chorobu obličiek u dospelých; Výživa pre pokročilú chronickú chorobu obličiek u dospelých; Výživa pre chronickú chorobu obličiek u detí

Ľudia s diabetom typu 1 alebo typu 2 musia starostlivo vybrať potraviny na kontrolu ich krvnej glukózy, hlavného zdroja energie tela. Po pokuse o udržanie hladiny glukózy v krvi na zdravom stupni môže zabrániť rozvoju CKD.

Ľudia s diabetom by mali hovoriť so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o stanovení cieľov na udržanie zdravých hladín glukózy v krvi ao tom, ako často kontrolovať hladinu glukózy v krvi. Výsledky týchto kontrol glukózy v krvi naznačujú, či plán stravovania človeka pomáha udržať diabetes pod kontrolou. Ľudia s diabetom by tiež mali požiadať svojho lekára o test A1C aspoň dvakrát do roka. Číslo A1C odráža priemernú hladinu glukózy v krvi počas posledných 2 až 3 mesiacov.

Ako stúpa tlak krvi, riziko poškodenia tepien, srdca, mozgu a obličiek sa zvyšuje. Kontrola krvného tlaku prostredníctvom zdravých stravovacích možností a pravidelnej fyzickej aktivity môže oddialiť alebo zabrániť rozvoju CKD.

Krvný tlak je vyjadrený ako dve čísla. Najvyššie číslo predstavuje silu krvi, ktorá tlačí proti stenám tepien, keď srdce porazí. Nižšie číslo predstavuje tlak medzi údermi. Normálny krvný tlak je nižší ako 120/80 milimetrov ortuti (mmHg). Ľudia s CKD by sa mali snažiť udržať krvný tlak pod 140/90 mmHg.

Aké sú účinky CKD?

Po jedle môže pomôcť kontrolovať krvný tlak a chrániť obličky. Národný inštitút srdca, pľúc a krvi podporil výskum, ktorý porovnával typickú americkú stravu s plánom stravovania s diétnymi prístupmi k zastaveniu hypertenzie (DASH), ktorý je nižší v systéme nasýtených tukov, cholesterolu a celkovom tuku a zdôrazňuje konzumáciu ovocia, zeleniny a nízkotučné mliečne výrobky. Ľudia, ktorí sledovali plán stravovania DASH, dokázali znížiť krvný tlak oveľa viac ako tí, ktorí jedli typickú stravu. Program stravovania DASH zahŕňa aj celozrnné produkty, ryby, hydinu a orechy. Obmedzenie sodíka alebo soli je ďalším dôležitým prvkom plánu. Dietetik môže pomôcť nájsť alternatívy s nízkym obsahom soli alebo soli bez potravín s vysokým obsahom soli.

MNT je využívanie poradenstva v oblasti výživy zo strany registrovaného dietetika, aby pomohlo podporiť zdravotný alebo zdravotný cieľ. Lekár môže odkázať pacienta na registrovaného dietetika, aby pomohol pacientovi v pláne stravovania. Mnohé poistné zmluvy pokrývajú MNT, ak to odporúča lekár. Ktokoľvek, kto má nárok na Medicare, môže získať výhodu pre MNT od registrovaného dietetika alebo odborníka v oblasti výživy, keď lekár poskytne odporúčanie, ktoré naznačuje, že osoba má cukrovku alebo ochorenie obličiek.

Jeden spôsob, ako nájsť kvalifikovaného dietetika, je kontaktovať Americkú diétnu asociáciu na adrese www.eatright.org a kliknúť na “Nájsť registrovaného dietetika.” Užívatelia môžu zadať svoju adresu alebo PSČ pre zoznam dietetikov vo svojej oblasti. Osoba, ktorá hľadá poradenstvo v oblasti stravovania, aby zabránila poškodeniu obličiek, by mala kliknúť na “Obličkové (obličkové) výživy” v oblasti špecializácie. Dietitians, ktorí sa špecializujú na pomoc ľuďom s CKD, sa nazývajú renálni dietetici.

Naučiť sa, ako čítať a rozumieť laboratórnym správam, umožňuje človeku vidieť, ako môžu rôzne potraviny ovplyvniť obličky. Lekár by si mal objednať pravidelné krvné testy pre ľudí s CKD. Pacienti môžu požiadať svojho lekára o kópie svojich laboratórnych hlásení a požiadať o ich vysvetlenie a uvedomiť si výsledky z normálneho rozsahu. Sledovanie výsledkov týchto laboratórií môže pomôcť ľuďom zistiť, či dosahujú pokrok alebo sa zhoršujú. Ľudia s CKD by mali hovoriť so svojím lekárom alebo dietetikom o tom, ako môžu robiť zdravšie potraviny. Napríklad osoba, ktorá má vysoké skóre A1C, by mala nasledovať diabetický jedálny plán na zníženie hladiny glukózy v krvi.

Nasledujúce informačné listy a brožúry, ako aj ďalšie informácie, sú k dispozícii na požiadanie organizácií, ktoré sú uvedené. Väčšinu týchto zdrojov možno nájsť aj online na uvedených webových adresách.

Stravovanie s dôverou: Sprievodca pre pacientov s ochorením obličiek; Výživa a chronická choroba obličiek; Národná nadácia pre obličky; 30 East 33rd Street; New York, NY 10016; Telefón: 1-800-622-9010 alebo 212-889-2210; E-mail: info@kidney.org; Internet: www.kidney.org

Fakty o pláne stravovania DASH; Národný srdcový, pľúcny a krvný inštitút; P.O. Kolónka 30105; Bethesda, MD 20824-0105; Telefón: 301-592-8573; TTY: 7-1-1; Fax: 301-592-8563; Email: nhlbiinfo @ nhlbiernment; Internet: www.nhlbiernment

Príručka o zdravých potravinách pre ľudí s chronickou obličkovou chorobou; Akadémia výživy a dietetiky; 120 South Riverside Plaza, Suite 2000; Chicago, IL 60606-6995; Internet: www.eatright.org

Kto je ohrozený pre CKD?

Začiatky obličiek: Pacientský sprievodca žiť so zníženou funkciou obličiek; Americká asociácia pacientov s obličkami; 2701 North Rocky Point Drive, Suite 150; Tampa, FL 33607; Telefón: 1-800-749-2257 alebo 813-636-8100; Fax: 813-636-8122; E-mail: info@aakp.org; Internet: www.aakp.org

Čo má človek s CKD a cukrovkou vedieť o potravinách a kontrole glukózy v krvi?

Výživa výživy pre chronickú chorobu obličiek obsahuje tri informačné listy

Národný inštitút diabetu a chorôb tráviaceho ústrojenstva a obličiek) a ďalšie zložky teórie) vykonávajú a podporujú výskum mnohých chorôb a podmienok.

Čo sú, a sú pre vás to pravé ?; sú súčasťou klinického výskumu a sú základom všetkých pokrokov v medicíne. pozrite sa na nové spôsoby prevencie, odhalenia alebo liečby ochorení. Výskumníci tiež poukazujú na ďalšie aspekty starostlivosti, ako napríklad zlepšenie kvality života ľudí s chronickými ochoreniami. Zistite, či sú pre vás to pravé.

Čo sú otvorené ?; ktoré sú v súčasnosti otvorené a prijímajú sa môžu navštíviť www.ClinicalTrials.

Tieto informácie môžu obsahovať obsah o liekoch a, ak sa užívajú podľa predpisu, podmienky, ktoré liečia. Pri príprave obsahoval tento obsah najaktuálnejšie dostupné informácie. Ak potrebujete aktualizácie alebo akékoľvek otázky týkajúce sa akýchkoľvek liekov, obráťte sa na Úrad pre potraviny a lieky v USA na číslo 1-888-INFO (1-888-463-6332) alebo navštívte wwwernment. Ďalšie informácie získate u svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Čo musí človek s CKD a vysokým krvným tlakom vedieť o potravinách a kontrolovať krvný tlak?

Čo je liečebná výživa (MNT)?

Theernment by chcel poďakovať; Lisa Murphy-Gutekunst, M.S.Ed., R.D., C.S.R., Cleve-Hill Dialysis, Marcy Bushman, M.P.H., R.D., L.D.N., Sigma-Tau Pharmaceuticals

Ako môže porozumenie a sledovanie správ v laboratóriu pomôcť niekomu so skorým CKD urobiť zdravé stravovacie možnosti?

Body na zapamätanie

Júl 2014

Ďalšie čítanie

Informácie o výžive pre chronickú chorobu obličiek